Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Festiwal młodych badaczy

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 29 marca 2015 22:24

Festiwal młodych badaczy - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
„Origami BioBandage – multipotencjalny bioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste” – to tytuł pracy, którą wyróżniono specjalną nagrodą w dziedzinie biomedycyny w polskiej edycji 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).
[caption id="attachment_58831" align="alignnone" width="620"]Thinkstock/Getty Images Thinkstock/Getty Images[/caption]

„Origami BioBandage – multipotencjalny bioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste” – to tytuł pracy, którą wyróżniono specjalną nagrodą w dziedzinie biomedycyny  w polskiej edycji 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).

W dniach 20–22 marca w Centrum Nauki Kopernik odbył się „Festiwal Młodych Badaczy. Odkrycia”. Były to połączone krajowe finały dwóch wydarzeń – polskiej edycji 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS) oraz Konkursu Astronautyczno-Robotycznego dla Gimnazjalistów Astrobot.

EUCYS przeznaczony jest dla wybitnie zdolnych uczniów, którzy w jego ramach przedstawiają własną pracę badawczą z wybranej dziedziny. Reprezentowane są różne obszary nauki – biologia, chemia, medycyna, fizyka, informatyka, technika oraz nauki społeczne i humanistyczne. Konkurs otwarty jest dla osób powyżej 15. roku życia aż do ukończenia szkoły. Przy ocenie najbardziej liczy się samodzielność i oryginalność tematu, a także rzetelna metodyka.

– Prace muszą mieć charakter badawczy. Przy ocenie najbardziej liczy się samodzielność i oryginalność tematu, a także rzetelna metodyka. Prawidłowe przeprowadzenie badań i wyciągnięcie z nich odpowiednich wniosków to bardzo cenna umiejętność u tak młodych ludzi. Zwykle są to uczniowie liceum, ale zdarzają się opracowania autorstwa gimnazjalistów, i to całkiem niezłe. U uczestników konkursu cenimy także wytrwałość. Jej przykładem może być Bartłomiej Błeszyński, który przystąpił do konkursu dwukrotnie, rozwijając stworzony przez siebie egzoszkielet, który za pierwszym razem nie był do końca dopracowany, a za drugim, już po wprowadzeniu niezbędnych zmian – zdobył jedną z głównych nagród. W ramach konkursu są również oceniane plakaty naukowe, przygotowywane przez uczestników. Na najlepiej przygotowany plakat czeka nagroda specjalna – mówi  Maria Mach, dyrektor Biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Jury przyznało trzy nagrody główne. Otrzymały je: Dominika Bakalarz wraz z Joanną Jurek, Michał Bączyk oraz Paweł Czyż, a także Paulina Drożak. Laureatom polskiej edycji wręczono nagrodę pieniężną, indeks na wybraną przez nich samych uczelnię oraz możliwość udziału w finale europejskiej edycji konkursu, który w tym roku odbędzie się w Mediolanie.

Specjalną nagrodę w dziedzinie biomedycyny, ufundowaną przez firmę Amgen, wręczył Andrzej Dziukała – dyrektor ds. korporacyjnych Amgen. Wyróżniona została praca autorstwa Dominiki Balakarz oraz Joanny Jurek pt. Origami BioBandage – Multipotencjalny bioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste. Celem projektu było stworzenie nowych, „inteligentnych” bio-implantów, które zostaną wykorzystane jako opatrunki przyspieszające proces naprawy uszkodzonej tkanki łącznej.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także