Szczepionki były w przeszłości opracowywane w ciągu wielu lat, a nawet dekad. Musiały przechodzić rygorystyczne badania kliniczne i wiele testów przed podaniem ich pacjentom na szeroką skalę. Pandemia COVID-19 wywołała jednak bezprecedensowy pośpiech w tych wszystkich procedurach, tak by przygotowanie szczepionek trwało mniej niż jeden rok.
Liderzy 20 największych gospodarek świata chcą, by okres opracowywania nowych szczepionek trwał jeszcze krócej, a mianowicie 100 dni.
- Wspieramy naukowców, aby skrócić cykl opracowywania bezpiecznych i skutecznych szczepionek, terapii i diagnostyki z 300 do 100 dni – napisano w oświadczeniu grupy G20.
Jednym z rozwiązań postrzeganych jako kluczowe dla skrócenia czasu potrzebnego na opracowanie szczepionek i leków jest skrócenie badań klinicznych. Mogłoby to być możliwe dzięki ułatwieniu współpracy przy prowadzeniu badań, tworzeniu dużych rejestrów dla ochotników i bliższym zaangażowaniu organów regulacyjnych podczas badań.
Tego typu pośpiech jest podyktowany obawami, że przyszłe pandemie mogą mieć podobnie wysoką śmiertelność jak COVID-19, a także być równie druzgocące dla gospodarki światowej.
Na spotkaniu przywódcy G20 poparli również cel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) polegający na zaszczepieniu 70% kwalifikującej się populacji w każdym kraju na całym świecie do połowy 2022 r.
Źródło: Reuters