Dziewczynka była uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 w Rawie Mazowieckiej. Chorowała na grypę typu A. Nie była zaszczepiona.
Po śmierci dziecka zwołano sztab kryzysowy, w którego skład weszły władze miasta, starostwa, wszystkich gmin powiatu rawskiego, dyrektorzy szkół i inspektor sanitarny.
- Poleciłem dyrektorom szkół, przedszkoli i żłobka podjęcie działań profilaktycznych, mających ograniczyć do minimum możliwość rozprzestrzenienia się wirusa grypy. Należy zachować szczególną ostrożność oraz przestrzegać podstawowych zasad higieny z wykorzystaniem odpowiednich środków czystości. Ponadto istotna jest współpraca nauczycieli, wychowawców z rodzicami w zakresie przyprowadzania tylko zdrowych dzieci. We wszystkich placówkach oświatowo-wychowawczych, sukcesywnie, począwszy od dnia 1 marca 2020 roku wydałem dyspozycje do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń w celu eliminacji chorobotwórczych wirusów. Podejmowane działania profilaktyczne mają na celu zachowanie bezpieczeństwa przebywających w szkołach, przedszkolach i żłobku podopiecznych oraz pracowników - czytamy w oświadczeniu burmistrza Piotr Irla, opublikowanym na stronie urzędu miejskiego Rawy Mazowieckiej.
Jak poinformowało Radio Łódź, w szpitalu przebywa także inny uczeń z tej samej szkoły, który również ma powikłania grypowe. Wykluczono u niego zakażenie koronawirusem.
Dramatyczny przypadek zgonu spowodowanego grypą u 9-letniej, zakażonej wirusem grypy A, wcześniej zdrowej dziewczynki, miał też miejsce w połowie lutego w woj. śląskim. Chora trafiła do szpitala w Żywcu zaledwie dzień po wizycie u lekarza rodzinnego z wysoką gorączką. Po kilku godzinach przewieziono ją do specjalistycznej placówki w Bielsku-Białej.
- Do nas dziewczynka przyjechała z diagnozą grypy około 21.30. W ciężkim stanie, z ostrą niewydolnością krążeniowo-oddechową. Dziewięciolatka została położona na oddziale intensywnej terapii medycznej. Zmarła około pierwszej w nocy – powiedział dziennikarzowi TVN24 Sławomir Horowski, rzecznik szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej.
Według danych NIZP-PZH w sezonie 2019/2020 na grypę (i – przede wszystkim – z powodu jej powikłań) zmarło w Polsce 19 osób (8 w ostatnim tygodniu lutego!). Każdego roku na świecie wirus grypy przyczynia się do śmierci ok. 2 mln osób.
Do powikłań grypy należą:
- zapalenie płuc
- zapalenie zatok obocznych nosa
- zapalenie krtani
- zapalenie tchawicy
- zapalenie oskrzeli
- zaostrzenie przewlekłych chorób układu oddechowego takich jak astma oskrzelowa czy POChP
- zainicjowanie astmy oskrzelowej
- ropień płuca lub ropniak opłucnej
- niewydolność oddechowa w przebiegu tych chorób
- zapalenie mięśnia sercowego
- zapalenie osierdzia
- nagły zgon sercowy
- dekompensacja przewlekłej niewydolności krążenia
- napady drgawkowe (zwłaszcza u dzieci pod postacią drgawek gorączkowych, najczęstsze powikłanie neurologiczne grypy)
- encefalopatia (drugie pod względem częstości powikłanie neurologiczne grypy)
- zespół Guillaina-Barr'ego
- splątanie, nasilenie zmian otępiennych u osób starszych
- zapalenie mózgu lub zapalenie opon mózgowych
- ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia
- ostre zapalenie ucha środkowego
- zapalenie mięśni
- rabdomioliza
- ostra niewydolność nerek
- zapalenie spojówek
- zaostrzenie lub dekompensacja różnych chorób przewlekłych (np. cukrzycy, padaczki)
- zespół Rey'a (w przypadku podawania kwasu salicylowego)
Źródła: Radio Łódź / RMF24 / TVN24 / NIZP-PZH