Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

GUS: Trwanie życia w 2020 roku a covid

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 lipca 2021 11:19

GUS: Trwanie życia w 2020 roku a covid - Obrazek nagłówka
Jaka jest przeciętna długość życia w Polsce? Jakie są główne przyczyny zgonów? I co zmieniła pandemia? GUS publikuje najnowsze dane.

Począwszy od lat 50. Główny Urząd Statystyczny publikuje tablice trwania życia. Właśnie ukazała się publikacja składająca się z trzech części: uwag metodologicznych, części analitycznej, w której przedstawiono aktualne parametry dotyczące trwania życia i omówiono zmiany, jakie zachodziły w latach 1950–2020, oraz części tabelarycznej, prezentującej wyniki badania, w tym w według województw i podregionów.

Najważniejsze dane:

  • W 2020 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 72,6 roku, a kobiet 80,7 roku.
  • W porównaniu z 2019 r, trwanie życia skróciło się odpowiednio o 1,5 i 1,1 roku. Bez wątpienia na taki wynik miała wpływ epidemia COVID-19.
  • Jak w poprzednich latach, wyższa umieralność wśród mężczyzn względem kobiet występuje w niemal wszystkich grupach wieku.
  • Od 1990 do 2019 r. poziom natężenia zgonów – mimo okresowych wahań – wskazywał tendencję malejącą. W związku z epidemią COVID-19 nastąpił znaczący przyrost natężenia zgonów.
  • Głównymi przyczynami zgonów są choroby układu krążenia, nowotwory oraz choroby układu oddechowego.
  • Dominującą przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia – prawie 40% zgonów.
  • Obserwowane są również inne zjawiska, które mogą potencjalnie przyczynić się do zahamowania przyrostu trwania życia w Polsce, jak problemy organizacyjne i kadrowe służby zdrowia, których odbiciem jest między innymi zmniejszenie liczby łóżek w szpitalach na 10 tys. ludności.
  • Wzrasta liczba osób otyłych (w 2004 r. udział mężczyzn z nadwagą wyniósł 19,8% oraz otyłych 2,6%. w 2014 r. odpowiednio – 44,1% i 18,1%.)

Więcej: TU

Źródło: GUS

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także