Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Tydzień z hipercholesterolemią rodzinną

Hipercholesterolemia. Badania to podstawa

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 8 stycznia 2024 11:11

Hipercholesterolemia. Badania to podstawa - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Dotyka nawet 60 proc. dorosłych Polaków, ale świadomi tego, że się z nią zmagają, są tylko nieliczni. Mowa o hipercholesterolemii. Na jej rozwój wpływ ma zwłaszcza styl życia, m.in. niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, otyłość, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz czynniki genetyczne.

Hipercholesterolemia występuje wtedy, gdy lekarze u pacjenta zauważają podwyższone stężenie cholesterolu. To wartości powyżej 190 mg/dl w surowicy krwi u osób zdrowych oraz osób z umiarkowanym ryzykiem. Tzw. zły cholesterol – LDL – nie powinien natomiast u nich przekraczać 115 mg/dl. Podwyższony poziom cholesterolu powoduje odkładanie się latami blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Może to skutkować chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą tętnic szyjnych czy miażdżycą tętnic nóg. Często jest tak, że pacjent o tym, że ma wysoki poziom cholesterolu we krwi dowiaduje się dopiero po przebytym zawale. Dlatego tak ważne jest badanie się. Regularne badania profilu lipidowego pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłwości. Kontrolny profil lipidowy można zbadać bezpłatnie u lekarza POZ oraz w programie profilaktyki chorób układu krążenia.

Szczególnie niebezpieczną jednostką jest hipercholesterolemia rodzinna. „Częsta, ale rzadko rozpoznawalna” – tak mówią o niej lekarze. Jej częstotliwość występowania jest bowiem taka, jak w przypadku cukrzycy typu pierwszego u dzieci. Brakuje jednak świadomości i badań przesiewowych, więc jej rozpoznawalność to zaledwie 5 proc., podczas gdy u naszych zachodnich sąsiadów sięga nawet 90 proc. Co ciekawe, hipercholesterolemię rodzinną rozpoznaje się u osób szczupłych, o prawidłowej masie cała. Charakterystyczne są natomiast wysokie poziomy cholesterolu LDL (bardzo często wskaźnik przekracza 159) i jednocześnie prawidłowe wartości trójglicerydów. Dzieci, u których stawiana jest diagnoza, są często wysportowane, sprawne, ale w ich naczyniach krwionośnych już rozwija się miażdżyca. Bardzo często nie mają jednego z rodziców. W dzieciństwie i u młodych dorosłych choroba nie daje praktycznie żadnych objawów. Kiedy się już pojawiają, w wieku trzydziestu kilku – czterdziestu lat, to nierzadko w postaci ciężkich zawałów serca i udarów, często kończących się zgonem.

Podobne artykuły

iStock-1370278084
21 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-475746642
Tydzień Hipercholesterolemii

Oficjalny rok walki z hipercholesterolemią to dopiero początek

12 stycznia 2024
Zrzut ekranu 2024-01-11 o 11.34.07
Tydzień Hipercholesterolemii

Jak działa program leczenia pacjentów z zaburzeniami lipidowymi?

11 stycznia 2024
Zrzut ekranu 2024-01-9 o 10.57.30
Tydzień Hipercholesterolemii

W jaki sposób inhibitory PCSK9 mogą pomóc pacjentom?

9 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także