Od 25 września wstęp do barów, restauracji, klubów, muzeów, kin, teatrów i na inne wydarzenia kulturalne (w tym plenerowe) możliwy będzie w Holandii tylko po okazaniu dowodu szczepienia lub świeżego (24 godziny) negatywnego wyniku testu na koronawirusa – zdecydował tamtejszy parlament.
– Nadal znajdujemy się w niebezpiecznej sytuacji. Niewprowadzenie przepustek niosłoby ze sobą zbyt duże ryzyko – powiedział premier Mark Rutte podczas gorącej debaty poprzedzającej głosowanie.
Jednocześnie zniesiona zostanie większość obostrzeń dotyczących dystansu społecznego. Pozostanie jedynie obowiązek zakładania maseczek w środkach transportu publicznego i w szkołach.
Przeciwnicy covidowych przepustek argumentowali, że ich wprowadzenie jest wybiegiem mającym na celu zmuszanie do szczepień, pomimo wielokrotnych obietnic rządu, że szczepionki nigdy nie będą w Holandii obowiązkowe.
– Ten środek [przepustki] jest bezsensowny i niepotrzebny. To jest szczepienie siłą, to jest dzielenie społeczeństwa – mówił ultraprawicowy lider opozycji Geert Wilders.
Jak pokazały sondaże, większość Holendrów popiera wprowadzenie covidowych przepustek.
Oprócz środowisk nieprzychylnie nastawionych do samych szczepień, głosy przeciwko przepustkom dobiegały ze strony branży hotelarskiej i gastronomicznej. Wielu właścicieli barów i restauracji zapowiedziało, że nie zamierza współpracować z rządem i nie będzie prosić klientów o okazanie certyfikatu. Burmistrz Amsterdamu Femke Halsema zwróciła zaś uwagę, że policja w holenderskiej stolicy nie ma dość zasobów, aby egzekwować przestrzeganie nowych przepisów.
Szczyt czwartej fali przetoczył się przez Holandię w połowie lipca, kiedy to dzienna liczba zakażeń przekraczała 11 tys. W ostatnich dniach notowano ich tam ok. 2 tysięcy. Dobowa liczba zgonów jest przeważnie jednocyfrowa.
W ostatnich dniach rada doradcza ds. zdrowia przy holenderskim rządzie przyjęła stanowisko, zgodnie z którym nie ma potrzeby podawanie „trzeciej dawki” w populacji ogólnej, ponieważ dotychczasowe szczepienia wciąż zapewniają wystarczającą ochronę.
Źródło: Reuters