Michał Dworczyk:
Do dzisiaj ponad 410 tys. pacjentów zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19. Do końca dnia będziemy mieli zaszczepionych około 450 tys. Polaków. Realizujemy Narodowy Program Szczepień zgodnie z planem.
O północy rozpoczęła się centralna rejestracja i możliwość zgłaszania chęci zaszczepienia się. Seniorzy mogą rejestrować się na konkretne terminy szczepień w konkretnych punktach - przez infolinię 989, przez internet lub w punkcie szczepień.
W ciągu pierwszych 90 minut na infolinię 989 zadzwoniono ponad 84 tys. razy. W ciągu pierwszej godziny miało miejsce ponad 10 milionów odsłon strony, za pośrednictwem której można wysyłać zgłoszenia.
Planowaliśmy, że będzie to ok. 6 tys. punktów i ok. 2 mln terminów. Wczoraj okazało się, że część punktów nie zdąży do wieczora wystawić swoich kalendarzy. Wystąpiła też ok. godzinna przerwa w dostępie do kalendarza. Uruchomiliśmy plan B.
Do teraz zarejestrowało się ponad 127 tys. seniorów powyżej 80 r.ż. Przesłano również 474 tys. zgłoszeń chęci zaszczepienia się. Dla 4787 punktów została uruchomiona rejestracja w ramach centralnego kalendarza. To 1,5 mln terminów do końca marca.
Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu 30 szpitali rezerwowych, w których zostaną uruchomione dodatkowe terminy szczepień. Dla tych podmiotów, które nie zdążyły zgłosić swojego kalendarza, wydłużyliśmy możliwość zgłaszania terminów.
W nocy ruszyła też strona raportująca proces szczepień, która będzie na bieżąco aktualizowana. Znajduje się tam mapa Polski z liczbą zaszczepionych w podziale na grupy wiekowe.
Zagórski Marek, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), pełnomocnik d/s cyberbezpieczeństwa
Zainteresowanie systemem zgłoszeń i rejestracji już w nocy było bardzo duże. Poza chwilowym przestojem, wszystkie formularze zadziałały prawidłowo.
10 tys. osób powyżej 80 r.ż. zostało zarejestrowanych za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, co jest bardzo dobrym wynikiem, bo mówimy o specyficznej grupie wiekowej. Zachęcam seniorów, aby korzystali z tej opcji rejestracji.
Uruchomiliśmy również możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego dla osób powyżej 80 r.ż. poprzez rozmowę z konsultantem. Od jutra za pośrednictwem tego kanału będzie można też zarejestrować się na szczepienie.
Szczepienia przeciw COVID-19: Kto, czym i czy wyłącznie za darmo?
Do teraz zarejestrowało się ponad 127 tys. seniorów powyżej 80 r.ż. Przesłano również 474 tys. zgłoszeń chęci zaszczepienia się. Dla 4787 punktów została uruchomiona rejestracja w ramach centralnego kalendarza. To 1,5 mln terminów do końca marca.
W piątek MZ poinformowało na Twitterze o 7 795 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (946), wielkopolskiego (768), zachodniopomorskiego (749), pomorskiego (740), kujawsko-pomorskiego (712), śląskiego (601), łódzkiego (495), dolnośląskiego (477), warmińsko-mazurskiego (420), lubelskiego (355), małopolskiego (321), podlaskiego (277), podkarpackiego (232), lubuskiego (218), opolskiego (214), świętokrzyskiego (127). 143 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarło 88 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 298 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 422 320/ 32 844 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
Źródło: MZ, Twitter