Projekt listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku nie wprowadza istotnych zmian i utrzymuje status quo w zakresie dostępu do leczenia.
W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 89 produktów. Dodane leki to substancje czynne obecne już na aptecznej liście refundacyjnej. W przypadku cząsteczki tiotropium, która pierwszą refundację uzyskała w 2007 roku, rozszerzono zakres stosowania poprzez dodanie nowego wskazania - leczenie podtrzymujące u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
Tym samym, chorzy z POChP uzyskali, po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy, dostęp do większej liczby leków refundowanych.
W efekcie skrócenia decyzji refundacyjnych lub braku kontynuacji refundacji 29 produktów (wg kodów EAN) zostało usuniętych z wykazów. W okresie od stycznia do sierpnia 2014 roku, NFZ wydał na refundację tych leków blisko 7,7 mln zł, co stanowi 0,2% całkowitych wydatków NFZ na refundację leków na rynku aptecznym w tym okresie. Na listach refundacyjnych znajdują się leki, które są odpowiednikami wszystkich usuniętych produktów.
Zmiany dopłaty pacjenta dotyczą w sumie 436 pozycji leków (wg kodów EAN) i są na tyle niewielkie, iż nie wpłyną w znaczący sposób na wydatki ponoszone przez chorych na zakup leków refundowanych.
Programy lekowe i chemioterapia
Od stycznia 2015 roku zmieni się liczba istniejących programów lekowych.
Utworzono 3 nowe programy:
- leczenie hormonem wzrostu niskorosłych dzieci urodzonych jako zbyt małe w porównaniu do czasu trwania ciąży;
- leczenie dazatynibem ostrej białaczki limfoblastycznej z chromosomem Filadelfia (Ph+);
- leczenie beksarotenem ziarniniaka grzybiastego lub zespołu Sezary’ego.
Leki, które znalazły się w wyżej wymienionych programach były wcześniej dostępne w ramach innych programów (somatropina, dazatynib) lub były finansowane w trybie indywidualnych zgód w chemioterapii niestandardowej (beksaroten).
Refundacją w ramach katalogu chemioterapii zostanie objęty lek zawierający nelarbinę we wskazaniu ostra białaczka limfoblastyczna T komórkowa lub chłoniak limfoblastyczny T-komórkowy w leczeniu pacjentów, u których nie było reakcji na leczenie lub wystąpiła wznowa po zastosowaniu co najmniej dwóch schematów chemioterapii, kwalifikujących się do przeszczepu macierzystych komórek krwiotwórczych.
W przytoczonym wskazaniu nelarbina została uznana jako lek sierocy, co wskazuje na ograniczoną populację chorych, którzy będą mogli korzystać z tej terapii. Dotychczas nelarbina była dostępna w ramach świadczenia chemioterapii niestandardowej w znacznie szerszym zakresie wskazań.
W wyniku pozostałych zmian wprowadzonych do projektu obwieszczenia – dodanie nowych wskazań refundacyjnych, rozszerzenie linii leczenia, zmiana w kryteriach włączenia do leczenia – zwiększy się dostępność terapii, głównie w chorobach onkologicznych, których leczenie jest już finansowane w ramach programów lekowych i chemioterapii. Zmiany te wydają się być odpowiedzią na potrzeby wynikające z planowanego wprowadzenia pakietu onkologicznego od stycznia 2015 roku.
Zachęcamy do korzystania z naszej Wyszukiwarki leków refundowanych.
Źródło: www.imshealth.com
Czytaj także: Porozumienie Zielonogórskie: nie dogadaliśmy się…