Pakiet dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja” ma sprawić, że kobiety w każdym wieku będą się czuć bezpiecznie, jeśli chodzi o ich zdrowie. Większość pakietu to jednak dopiero zapowiedzi i deklaracje, nie – konkretne rozwiązania. Ministra mówiła, co zrobi, co planuje zrobić. To, co już udało się przeprowadzić niemal do końca to program in vitro. Tu Leszczyna zapowiedziała, że w lutym zacznie pracować zespół ekspertów, którzy wypracują kryteria włączanie do programu – zarówno pacjentów jak i świadczeniodawców. Program ma uwzględniać pacjentów, którzy stoją przed koniecznością uszkadzającego płodność leczenia onkokologicznego – im lekarze będą mogli pomóc zostać rodzicami dzięki procedurze mrożenia gamet męskich i żeńskich. – Przygotujemy akcję informacyjną i edukacyjną na ten temat, skierowaną zarówno do lekarzy jak i pacjentów – obiecała ministra zdrowia.
Drugą bliską realizacji obietnicą jest antykoncepcja awaryjna – projekt umożliwiający kupno pigułki „dzień po” bez recepty jest już w Sejmie (choć raczej nie będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu, nie ma go w każdym razie w porządku obrad, nie ma nawet numeru druku sejmowego).
Kolejne punkty to już – właśnie – zapowiedzi. Wśród nich kluczowe miały być wytyczne dotyczące przerywania ciąży gdy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety. Wbrew zapowiedziom, ministerialnych wytycznych nie będzie. Izabela Leszczyna oceniła jako „niesatysfakcjonujące” rezultaty prac zespołu, który w czerwcu ubiegłego roku powołał Adam Niedzielski. Zarekomendowała, by lekarze korzystali z wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (zresztą o takie rozwiązanie apelowali od długiego czasu przedstawiciele samorządu lekarskiego), zapowiedziała też, że w lutym wytyczne, zgodne ze stanowiskiem WHO, opublikuje Polskie Towarzystwo Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego. Leszczyna podkreśliła natomiast, że minister zdrowia nie umywa rąk w tej sprawie, bo ma wpływ na rozwiązania systemowe. I zapowiedziała, że razem z NFZ resort zdrowia przygotuje zmiany w OWU tak, by wszystkie oddziały ginekologiczno-położnicze, posiadające kontrakt, gwarantowały wykonanie zabiegu aborcji wtedy, gdy jest ona legalna. – Lekarze nie mogą korzystać z klauzuli sumienia, gdy zagrożone jest zdrowie i życie kobiety. Podmioty lecznicze nie mają sumienia. Nie będziemy tworzyć list szpitali, w których aborcję się przeprowadza. Ma być dostępna we wszystkich, które mają kontrakt na pełny koszyk świadczeń – zapowiedziała.
Inne zapowiedzi z pakietu dla kobiet to:
- zmiany w programie szczepień przeciw HPV. Minister nie wyklucza jego poszerzenia na młodsze roczniki oraz – we współpracy z resortem edukacji – takich zmian organizacyjnych, by szczepienia mogły odbywać się w szkołach. Będzie temu również towarzyszyć szeroka akcja informacyjna;
- edukacja zdrowotna z edukacją seksualną włącznie. Do szkół ma zawitać edukacja zdrowotna, której ważną częścią ma być edukacja seksualna, jako pierwotna profilaktyka problemu m.in. niechcianych ciąż;
- badania prenatalne dostępne dla każdej ciężarnej.
Izabela Leszczyna zapowiedziała też powstanie zespołu parasolowego ds. bezpieczeństwa zdrowia kobiet. Zgłosić swój akces – w postaci pomysłów – może dosłownie każdy. – Wczoraj wpadliśmy na pomysł, żeby ci wszyscy, którzy chcą zapewniać bezpieczeństwo polskim kobietom – i mają pomysły, co i jak zrobić, żeby w szpitalach, w podstawowej opiece zdrowotnej, specjalistycznej, w gabinetach ginekologów było bezpieczniej, lepiej, przyjaźnie, intymnie – mogli do nas pisać – powiedziała Leszczyna, nawiązując do swojego spotkania z przedstawicielkami organizacji działających na rzecz praw kobiet.