Podczas wtorkowej konferencji prasowej o najważniejszych osiach polskiej prezydencji w obszarze ochrony zdrowia poinformowały dziennikarzy minister Izabela Leszczyna i wiceminister Katarzyna Kacperczyk, która odpowiada w resorcie za wszystkie kwestie europejskie.
- Podczas polskiej prezydencji będziemy mówić o siedmiu filarach bezpieczeństwa. Dotyczą one różnych obszarów życia Polaków i Europejczyków. Cieszę się, że jednym z nich jest bezpieczeństwo zdrowotne – mówiła Izabela Leszczyna, podkreślając, że zdrowie po raz pierwszy zostało uznane za tak istotną kwestię, żeby znaleźć się w agendzie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. - Co do zasady Unia nie ingeruje w systemy zdrowotne państw członkowskich, ale doświadczenie pandemii i konsekwencje wojny poza granicami Unii spowodowały, że zdrowie jest jednym z najważniejszych obszarów współpracy państw członkowskich – przypomniała. Leszczyna podkreśliła również, że polska prezydencja przypada praktycznie na początek nowej kadencji Parlamentu Europejskiego i przede wszystkim Komisji Europejskiej, co zwiększa szanse na „zaprogramowanie” zdrowia jako jednego z tematów priorytetowych na kolejne miesiące i lata.
Główny cel podczas polskiej prezydencji to postawienie bezpieczeństwa i dobra pacjenta w centrum wszystkich działań. - Pomimo konieczności realizacji wielu technicznych i regulacyjnych zadań, pacjent będzie zawsze na pierwszym miejscu – przekonywała wiceminister Katarzyna Kacperczyk.
Jednym z priorytetów zdrowotnych przez następne pół roku (ale zapewne znacząco dłużej, bo MZ zapewnia, że inne kraje mocno wspierają punkt widzenia Polski) ma być zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, zwłaszcza w kontekście rozwoju technologii cyfrowych i social mediów. - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży rozmawiamy z Unią już od stycznia tego roku. - Możemy pochwalić się pierwszym sukcesem – ten temat będzie obecny w Unii Europejskiej przez cztery lata. Nie zniknie po zakończeniu naszej prezydencji - poinformowała wiceminister Kacperczyk, dodając że pod koniec prezydencji Polska przedstawi rekomendacje i zalecenia dla państw członkowskich w tym obszarze. - We współpracy z WHO opracujemy raport, który w pogłębiony sposób przeanalizuje wpływ technologii na zdrowie dzieci – zapowiedziała wiceminister. Raport ma być ogłoszony już w kwietniu, podczas konferencji w Krakowie.
Kolejny priorytet zdrowotny to profilaktyka. - To cel, z którym przyszłam do Ministerstwa Zdrowia. Pragnę, aby nie było ono ciągle ministerstwem choroby, a prawdziwie włączyło promocję i zachowanie zdrowia jako swoje cele – przypominała Izabela Leszczyna. Ważną częścią działań w tym obszarze, jak mówiła szefowa resortu zdrowia, jest walka ze zdrowotną i medyczną dezinformacją.
Trzeci filar zdrowotny polskiej prezydencji w obszarze zdrowia to transformacja cyfrowa. Jak mówiła wiceminister Kacperczyk, jesteśmy w kluczowym momencie, bo rozpoczyna się budowa architektury regulacyjnej i instytucjonalnej, powstaną nowe standardy i zasady e-zdrowia w Unii Europejskiej. Do elementów cyberbezpieczeństwa szpitali będziemy chcieli dołączyć kwestie cyberbezpieczeństwa wyrobów medycznych.
Last but not least, bezpieczeństwo lekowe. O ile transformacja cyfrowa się rozpoczyna, w tym przypadku Polska ma ambicje doprowadzić do zakończenia ważnego etapu prac nad pakietem farmaceutycznym a przynajmniej – osiągnąć „masę krytyczną” w negocjacjach, ale bezpieczeństwo lekowe to nie tylko kwestia rewizji legislacji farmaceutycznej. - Podczas pierwszych 100 dni prezydencji chcemy przedstawić założenia do dokumentu Akt o Lekach Krytycznych, który ma wzmocnić zdolność produkcyjną, zabezpieczyć w krytyczne substancje czynne i wesprzeć produkcję leków w Unii Europejskiej, również w Polsce – podkreśliła Kacperczyk.