Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Izba Lekarska o możliwości zamykania porodówek w regionie: „Liczba porodów spada. Z matematyką nie należy się kłócić”

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 4 września 2024 08:26

Izba Lekarska o możliwości zamykania porodówek w regionie: „Liczba porodów spada. Z matematyką nie należy się kłócić” - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W związku z malejącą liczbą porodów w Polsce, Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość zamykania oddziałów porodowych, które nie spełniają określonych kryteriów liczby urodzeń. Według projektu rozporządzenia, mniejsze ośrodki medyczne, w których rodzi się mniej niż 30 dzieci miesięcznie i mniej niż 400 rocznie, mogą zostać zamknięte. W województwie zachodniopomorskim, potencjalnie dotyczy to dziewięciu szpitali.

Malejąca liczba porodów – konieczność zmian?

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, Michał Bulsa, podkreśla, że demografia jest nieubłagana, a liczba urodzeń w Polsce od lat spada. Jak zauważa, nie można ignorować statystyk: "Obecnie mówimy o pewnym prawdopodobieństwie, które Ministerstwo Zdrowia uzasadnia statystyką, a jak wiadomo z matematyką trudno jest się kłócić. Spada przyrost naturalny, porodów jest coraz mniej, utrzymywanie niektórych porodówek nie jest racjonalne z punktu widzenia logistycznego, ekonomicznego, a także z powodu braku wykorzystania potencjału personelu medycznego" – mówi Bulsa.

Optymalizacja kosztem liczby?

W ciągu ostatniej dekady liczba porodów w Polsce spadła o 40%, co stawia pod znakiem zapytania efektywność funkcjonowania niektórych oddziałów porodowych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. "Jeżeli za mniejszą ilością, będzie szła lepsza jakość, to zmiany trzeba będzie ocenić pozytywnie" – dodaje Michał Bulsa, podkreślając, że optymalizacja w ochronie zdrowia jest niezbędna dla bardziej racjonalnego wydawania środków. Wskazuje również, że braki kadrowe w oddziałach porodowych są bardzo odczuwalne, a centralizacja usług mogłaby przyczynić się do lepszego wykorzystania dostępnych zasobów medycznych.

Bezpieczeństwo pacjentek jako priorytet

Prezes Bulsa, który sam jest ginekologiem, zwraca uwagę, że każda decyzja o zamknięciu oddziału powinna uwzględniać komfort i bezpieczeństwo pacjentek. Konieczne jest przeanalizowanie infrastruktury, liczby zespołów ratownictwa medycznego w okolicy oraz innych istotnych aspektów, które mogą wpłynąć na jakość opieki zdrowotnej. Przykładowo, według prezesa Bulsę, nie powinno się likwidować porodówki w Świnoujściu, ze względu na specyfikę położenia tego kurortu, który wymaga dostępu do pełnych usług medycznych.

Otwartość na dialog i poszukiwanie kompromisów

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie wyraża gotowość do otwartej dyskusji na temat ewentualnych zmian. "Jesteśmy jako Okręgowa Izba Lekarska otwarci na dyskusję w tym temacie, bo temat ten na pewno wymaga dyskusji, racjonalnej analizy i kompromisów" – deklaruje Michał Bulsa. Zaznacza, że kluczowe jest wypracowanie rozwiązań, które będą odpowiadały zarówno na potrzeby pacjentek, jak i będą racjonalne z punktu widzenia organizacji systemu ochrony zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia, które zbiera opinie w tej sprawie, planuje wprowadzenie ewentualnych zmian w ciągu trzech lat. Jak podkreślają przedstawiciele resortu, celem jest zapewnienie, że opieka zdrowotna będzie zarówno dostępna, jak i najwyższej jakości, co może wymagać trudnych decyzji dotyczących reorganizacji sieci oddziałów porodowych w kraju.

Źródło" OIL Szczecin

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także