Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jak będą finansowane świadczenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 marca 2020 08:52

Jak będą finansowane świadczenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Na stronie RCL opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Poniżej zamieszczamy uzasadnienie rozporządzenia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) dla zakażenia SARS-CoV-2. W celu zapobiegania lub ograniczenia szerzenia się zakażenia stosuje się działania opisane w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374), zwanej dalej „ustawą”. Ustawa nałożyła w art. 9 ust. 5 na ministra właściwego do spraw zdrowia obowiązek wydania rozporządzenia określającego sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy świadczenia opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, udzielone przez podmioty wykonujące działalność leczniczą wykonywane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) ze środków pochodzących z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia. Przy czym będzie to dotyczyć wyłącznie podmiotów wpisanych do wykazu opracowanego przez właściwego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w porozumieniu z wojewodą. Do sporządzenia takiego wykazu zobowiązuje dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ art. 7 ustawy.

W pierwszej kolejności podmioty wpisane do wykazu złożą do właściwego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ sprawozdania i rachunki z wykonanych świadczeń opieki zdrowotnej.

Następnie NFZ przygotowuje sprawozdanie z rozliczonych świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa art. 9 ust. 1 ustawy, zawierające informacje o wysokości środków przekazanych na sfinansowanie tych świadczeń w podziale na oddziały wojewódzkie oraz informacje określone w załączniku do rozporządzenia i przekazuje je ministrowi właściwemu do spraw zdrowia wraz z wnioskiem o przekazanie środków finansowych, w terminie do 20. dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni. Minister właściwy do spraw zdrowia przekazuje Narodowemu Funduszowi Zdrowia środki finansowe w terminie 30 dni od dnia otrzymania sprawozdania.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) w uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawa nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym.
Przedłożony projekt przewiduje, że rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia i mieć zastosowanie do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 od dnia 8 marca 2020 r. tj. do finansowania utrzymania stanu gotowości oraz świadczeń udzielonych przez podmioty wykonujące działalność leczniczą wpisane do wykazu od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W ocenie wnioskodawców, wyrażonej w uzasadnieniu, termin wejścia w życie rozporządzenia nie narusza zasady demokratycznego państwa prawnego i jest korzystny dla obywateli, gdyż nie nakłada na nich nowych obowiązków, a ma na celu przede wszystkim sprawne przekazanie NFZ środków finansowych za leczenie przeprowadzone przez placówki leczące pacjentów zakażonych i podejrzanych zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Projektowane rozporządzenie nie jest objęte zakresem prawa Unii Europejskiej.
Projektowane rozporządzenie nie podlega obowiązkowi przedstawienia właściwym organom i instytucjom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Bankowi Centralnemu, w celu uzyskania opinii, dokonania powiadomienia, konsultacji albo uzgodnienia.
Projektowane rozporządzenie nie będzie miało wpływu na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców

Projektowane rozporządzenie nie zawiera przepisów technicznych w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), i w związku z tym nie podlega notyfikacji.
Jednocześnie należy wskazać, że nie ma możliwości podjęcia alternatywnych w stosunku do projektowanego rozporządzenia środków umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu.

Źródło: RCL

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.