Dobre informacje - spada liczba dzieci i młodzieży, które mają problem z nadwagą i otyłością.
Z wykresu prezentowanego na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że mamy mniejszy problem z nadwagą i otyłością wśród najmłodszych.
Informacja o sytuacji dotyczącej nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży została opracowana na podstawie wyników badania HBSC 2014 (Health Behaviour in School-Aged Children – Zachowania Zdrowotne Młodzieży Szkolnej). To unikalne w skali Polski i Europy międzynarodowe badania prowadzone w Polsce od 1989 r., w ramach których analizuje się zdrowie i zachowania zdrowotne młodzieży szkolnej w Polsce na tle uwarunkowań socjodemograficznych.
Wyniki badania zostały zaprezentowane na II Konferencji Szkoleniowo-Naukowej Instytutu Matki i Dziecka pn. ”Otyłość dzieci i młodzieży oraz jej konsekwencje z perspektywy różnych specjalizacji”, która odbyła się w dniu 17 października 2015 r. w godz. 9:00 - 16:00 na PGE Narodowym w Warszawie.
Do skutecznej walki z nadwagą i otyłością ma przyczynić się również ustawa o zdrowiu publicznym. Narodowy Program Zdrowia, który przewiduje prowadzenie szerokiej edukacji zdrowotnej oraz realizację zadań w oparciu o wiarygodne wyniki badań naukowych. Program, po uzyskaniu wpisu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów i zaopiniowaniu Oceny Skutków Regulacji przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, zostanie skierowany do konsultacji i opinii publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych z 30-dniowym terminem zgłaszania uwag.
W ramach NPZ będą podejmowane dalsze działania profilaktyczne i edukacyjne adresowane do wszystkich grup społecznych i zawodowych, które mają wpływ na kształtowanie środowisk sprzyjających zdrowiu, co przyczyni się do dalszych pozytywnych zmian w zdrowiu publicznym.