Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Jak szpitale próbują przeżyć, czyli sytuacja finansowa szpitali w Polsce

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 29 października 2014 14:11

Jak szpitale próbują przeżyć, czyli sytuacja finansowa szpitali w Polsce - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Jaka jest kondycja finansowa szpitali w Polsce? Jak wynika z raportu Magellana - kiepska. Większość szpitali funkcjonuje dzięki kontraktom z NFZ, a to na dłuższą metę nie wystarczy na przeżycie.
[caption id="attachment_14408" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock/FPM Fot. Thinkstock/FPM[/caption]

Jaka jest kondycja finansowa szpitali w Polsce? Jak wynika z raportu Magellana - kiepska. Większość szpitali funkcjonuje dzięki kontraktom z NFZ, a to na dłuższą metę nie wystarczy na przeżycie.

Z raportu Magellana wynika, że szpitale realizujące procedury zakontraktowane z NFZ nie są w stanie osiągnąć progu rentowności.  Po okresie znaczących spadków w latach 2009-2011 średnia rentowność procedur ustabilizowała się na poziomie ok -4 proc. Sytuacja wygląda lepiej na poziomie rentowności netto, to dobra wiadomość dla szpitali, które nie funkcjonują tylko dzięki kontraktowi z NFZ. Jednak w 97 proc. szpitale funkcjonują tylko dzięki kontraktom z NFZ. Jak mówi Zbigniew Wiatr, który jest dyrektorem ds. rozwoju w firmie Magellan S.A. sytuacja szpitali w 2013 r. jest podobna do tej z lat poprzednich. Jednak 3/4 szpitali, które funkcjonują w oparciu o kontrakt z NFZ przynosi straty - tłumaczy Zbigniew Wiatr. W nieco lepszej kondycji są szpitale przekształcone w spółkę prawa handlowego, w przypadku takich placówek 60 proc. z nich jest rentownych, 40 proc. nie. Dlatego jak oceniają eksperci od zdrowia, nie wystarczy tylko przekształcić szpital, potrzebny jest skuteczny plan naprawczy, dzięki któremu placówka nie będzie się zadłużać. Po przekształceniu szpitali w spółki poprawiła się m.in. sytuacja placówek w woj. lubuskim. - Wystarczyło przekształcić szpital w Gorzowie Wielkopolskim, żeby zmieniła się sytuacja placówek w lubuskiem. Lepsza sytuacja finansowa jest również w woj. śląskim i lubelskim - podkreśla Zbigniew Wiatr.

Gorzej jest w województwach: kujawsko-pomorskim (efekt Grudziądza), świętokrzyskim i podkarpackim.

2013 r. był rekordowym rokiem, jeżeli chodzi o przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego. Było 28 przekształceń i tak w tej chwili mamy w Polsce 170 skomercjalizowanych szpitali. Dla porównania w pierwszym półroczu 2014 r. przekształcone zostały tylko 4 szpitale. Dzięki temu spadła liczba zobowiązań szpitali, który zmniejszył się w skali kraju o ponad 500 mln zł.

mag 1

Co szpitale robią, żeby "przeżyć" i nie przynosić strat?

30 proc. szpitali szuka oszczędności i zastanawia się co można zrobić, żeby szpital "zarobił". Dlatego od 6 lat obserwowana jest tendencja ograniczenia liczby pracowników, są również niższe zarobki, szpitale kupują część usług na zewnątrz (outsourcing). Szpitale dodatkowego finansowania szukają również ze środków unijnych, czy wprowadzając więcej usług komercyjnych. Jednak to i tak nie zmienia  oceny służby zdrowia w Polsce. Zdaniem pacjentów system wymaga reorganizacji. Pacjenci również negatywnie oceniają proces przekształceń szpitali w spółki, który ich zdaniem przyczyni się do większej odpłatności świadczeń przez pacjentów.

Przeczytaj również: Czy lekarze POZ dostaną więcej pieniędzy za dodatkową pracę?

Podobne artykuły

Gd3ZWl5XkAAIO7J
21 stycznia 2025
49-Watch-live_-President-Trump-and-Coronavirus-T
21 stycznia 2025
Ghvoh2iXUAAzZiY
21 stycznia 2025
iStock-1197001731
21 stycznia 2025

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także