Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jak zapewnić skuteczną implementację telemedycyny do systemu ochrony zdrowia?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 października 2022 17:17

Jak zapewnić skuteczną implementację telemedycyny do systemu ochrony zdrowia? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Na to, i inne pytania związane z telemedycyną, próbowali odpowiadać eksperci, uczestniczący w dyskusji podczas konferencji, zorganizowanej w czwartek przez NIL i Telemedyczną Grupę Roboczą.

Konferencja odbyła się w siedzibie samorządu lekarskiego – nie przypadkowo, bo NIL i TGR od dłuższego czasu ściśle współpracują w obszarze telemedycyny, a w czasie pandemii ta współpraca, jak podkreślał mec. Jan Pachocki, reprezentujący TGR, tylko się zacieśniła.

Eksperci nie mają wątpliwości: wprowadzanie do systemu ochrony zdrowia narzędzi telemedycznych zwiększa dostępność pacjenta do lekarza, umożliwia zdalną opiekę nad pacjentem i optymalizuje wykorzystanie potencjału kadr medycznych. Pandemia COVID-19 okazała się potężnym boosterem dla telemedycyny, a zwłaszcza dla jej akceptacji z jednej strony przez pacjentów, z drugiej – przez profesjonalistów medycznych.

Pachocki przypominał, że wcześniej telemedycyna w Polsce rozwijała się bardzo powoli, a wdrażaniu poszczególnych narzędzi e-zdrowia towarzyszyły przeciągające się dyskusje. - Z perspektywy czasu zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że to właśnie wprowadzenie e-recepty – choć budziło niemałe wątpliwości m.in. środowiska lekarskiego – zapewniło pacjentom w czasie pandemii ciągłość dostępu do farmakoterapii – podkreślił. Nie wszystko na początku jednak szło gładko. Problemem, jak mówił ekspert, było niedostateczne przygotowanie przychodni do wdrożenia teleporad. - Brakowało odpowiednich standardów jakościowych, które pomogłyby w wypracowaniu odpowiedniej ścieżki postępowania, a same teleporady były nadużywane – przyznał.

Stąd też konieczność interwencji – ze strony Ministerstwa Zdrowia i NFZ, ale też samorządu lekarskiego i towarzystw naukowych. I choć teleporady nie są już nadużywane – przedstawiciel płatnika powiedział, że stanowią one w tej chwili ok. 10 proc. porad (w szczycie pandemii w niektórych województwach była to nawet połowa!), co część ekspertów uznała wręcz za zbyt niski odsetek, cały czas wyzwaniem pozostaje poprawa ich jakości. Propozycja TGR to interdyscyplinarny standard udzielania świadczeń telemedycznych, który został objęty patronatem Naczelnej Izby Lekarskiej, Rzecznika Praw Pacjenta, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz organizacji pacjenckich i towarzystw naukowych. Standard ten opiera się na trzech filarach:

- Świadomy i aktywny pacjent jako partner świadczenia medycznego;

- Lekarz dokładający należytej staranności, działający w oparciu o wytyczne medyczne;

- Efektywna organizacja świadczenia medycznego, gwarantująca wysoką jakość oraz prawidłowe umiejscowienie telemedycyny w systemie.

Tematy

telemedycyna

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także