Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jakie petycje rozpatrzyło Ministerstwo Zdrowia w 2017 r.?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 lipca 2018 09:23

Jakie petycje rozpatrzyło Ministerstwo Zdrowia w 2017 r.? - Obrazek nagłówka
Fot. J. Sielski
W 2017 r Ministerstwo Zdrowia rozpatrzyło 52 petycje. Czego dotyczyły?
Resort zdrowia opublikował informację zbiorczą za rok 2017 o rozpatrzonych petycjach. Dotyczyły one m.in. dostępu do leków i wyrobów medycznych, obowiązku szczepień, legalizacji ziela konopi, czy ratownictwa medycznego:
Jedna z petycji przekazana przez dyrektora Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dotyczyła zmiany ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.
Wnioskodawca został poinformowany, że zawód psychologa uregulowany jest w ustawie z dnia 8 czerwca 2001 roku o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, nadzór nad wykonywaniem ustawy sprawuje minister właściwy do spraw pracy. Jednocześnie wskazano, iż mając m.in. na względzie, że realizacja świadczeń zdrowotnych przez psychologów jest tylko jednym z wielu obszarów działania psychologa, niezasadnym jest przyjęcie postulatu zawartego w przedmiotowej petycji, aby ministrem właściwym w zakresie uregulowania zawodu psychologa oraz nadzoru nad wykonywaniem ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów był minister właściwy do spraw zdrowia.
W odpowiedzi na petycję z dnia 1 marca 2017 r. w sprawie przestrzegania Konstytucji, Praw Pacjenta i Praw Człowieka oraz zaniechania nakładania uciążliwych grzywien w celu przymuszenia do szczepienia osób zdrowych, kierowana do Wojewody Łódzkiego i przekazana w dniu 15 marca 2017 r. do Ministra Zdrowia, Ministerstwo poinformowało wnioskodawców o trybie postępowania w przypadku stwierdzenia uchylania się rodziców lub opiekunów od wypełnienia ustawowego obowiązku szczepień dzieci i działaniach podejmowanych w celu przymuszenia osób zobowiązanych do wypełnienia tego obowiązku. Wskazano, że zobowiązanemu służy prawo zgłoszenia zarzutów i wniesienia zażalenia w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Petycję w sprawie wsparcia i pomocy w utworzeniu procedur dla ratownictwa medycznego, które zapewniają bezpieczeństwo chorym w sytuacjach nagłych złożyło Terenowe Koło Polskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Hemofilię z Krakowa. Petycja dotyczyła potrzeby stworzenia procedur ratowniczych postępowania z osobami chorymi na hemofilię i inne pokrewne skazy krwotoczne.
Wnioskodawcy zostali poinformowani o działaniach prowadzonych przez Ministra Zdrowia mających na celu zapewnienie świadczeń na rzecz osób z wrodzonymi skazami krwotocznymi w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Petycja z dnia 28 kwietnia 2017 r. dotyczyła zmian w kształceniu przygotowującym do wykonywania zawodu ratownika medycznego, a także propozycji uzupełniania wiedzy i zdobycia kwalifikacji do wykonywania zawodu ratownika przez osoby, które wykonują np. zawód policjanta, strażaka, ratownika WOPR.
Wnioskodawca został poinformowany, iż istotą kształcenia w danym zawodzie lub na danym kierunku studiów jest uzyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie kształcenia i przygotowanie do pracy w określonym zawodzie. Specyfika wykonywania zarówno zawodu policjanta, strażaka jak i zawodu ratownika medycznego wymaga innej wiedzy i umiejętności, dlatego też zakres uprawnień zawodowych także powinien być zróżnicowany.
Wykaz wszystkich rozpatrzonych petycji: TU
Źródło: MZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1319068178
3 lipca 2024
iStock-1131889468
25 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-676815062
13 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024
RPO
17 kwietnia 2024