Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Jest długo oczekiwany projekt tzw. dużej ustawy o PRM

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 października 2016 16:02

Jest długo oczekiwany projekt tzw. dużej ustawy o PRM - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty
Jakie zmiany zawiera projekt Ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw?

 

Projekt ustawy w głównej mierze dotyczy:


1)    tzw. „upaństwowienia” systemu PRM;
2)    zatrudniania członków zespołów ratownictwa medycznego i dyspozytorów medycznych wyłącznie na podstawie stosunku pracy;
3)    zmian w systemie kształcenia podyplomowego ratowników medycznych i dyspozytorów medycznych;
4)    rezygnacji ze specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego na rzecz zespołów podstawowych w co najmniej trzyosobowym składzie i zespołów motocyklowych;
5)    powołania wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego w miejsce lekarzy koordynatorów ratownictwa medycznego;
6)    powołania Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego, zwanego dalej „KCMRM”.

Najważniejsze punkty: 

Wykonywanie zawodu ratownika medycznego będzie możliwe po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego oraz uzyskaniu wpisu do rejestru ratowników medycznych. Prawo wykonywania zawodu stanowi konsekwencję wprowadzenia Państwowego Egzaminu Ratownika Medycznego, zwanego dalej „PERM”, który poprzedzony jest studiami I go stopnia oraz 6 miesięczną praktyką zawodową odbywaną w ramach studiów (PERM i praktyka zawodowa dotyczy osób, które rozpoczną po dniu 1 września 2017 r. studia wyższe na kierunku ratownictwo medyczne. Przyznanie prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego nastąpi poprzez wpis ratownika medycznego do rejestru ratowników medycznych).
Rejestry: ratowników medycznych i dyspozytorów medycznych będą prowadzone w celu zapewnienia monitorowania sytuacji kadrowej obu grup zawodowych, ich miejsc pracy oraz realizacji prawa i obowiązku rozwoju zawodowego.

Projekt ustawy ujednolica i porządkuje sposób realizacji indywidualnego rozwoju zawodowego ratownika medycznego, który będzie realizowany poprzez doskonalenie zawodowe, kursy specjalistyczne uprawniające do pracy na stanowisku kierownika zespołu ratownictwa medycznego oraz kursy kwalifikacyjne, zwiększające kompetencje zawodowe ratowników medycznych podejmujących pracę na oddziałach szpitalnych. 

Dodatkowo projekt zakłada możliwość zatrudniania członków zespołów ratownictwa medycznego jedynie w oparciu o umowę o pracę. Spośród 22 803 osób zatrudnionych w zespołach ratownictwa medycznego, na podstawie umowy o pracę zatrudnionych jest 47 % osób.

Projekt ustawy przewiduje również, poprzez nowelizację art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy o PRM, umożliwienie uzyskania statusu lekarza systemu, również lekarzom posiadającym specjalizację lub tytuł specjalisty albo który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinie kardiologii, neurologii, urologii i medycyny rodzinnej.

Projekt ustawy wprowadza motocyklowy zespół ratownictwa medycznego funkcjonujący przez 5 miesięcy w ciągu roku, od maja do końca września, po 12 godzin na dobę. Wprowadzenie nowego rodzaju zespołu ratownictwa medycznego jest związane z koniecznością szybkiego dotarcia do osoby będącej w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w zakorkowanych miastach.

Źródło: legislacja.gov.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także