Zmiany uwzględniają trzy bardzo istotne postulaty partnerów społecznych. Dotyczą one:
- szybszego otrzymania pierwszych podwyżek przez pracowników, którzy zarabiają najmniej;
- uwzględnienia w projekcie przepisów sytuacji pracowników niemedycznych;
- uwzględnienie w procesie podwyższania wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych wzrostów wynagrodzeń realizowanych na mocy rozporządzenia o OWU.
Projekt, który przedstawił minister Konstanty Radziwiłł, przyspiesza termin otrzymania pierwszych podwyżek do 1 lipca 2017 r. Ta zmiana uwzględnia stanowisko strony społecznej – nie zgadzała się ona na wcześniejszą propozycję tego terminu.
Minimalny, pierwszy wzrost wynagrodzeń został określony na 10% kwoty, która stanowi różnicę między najniższym wynagrodzeniem określonym w ustawie, a zasadniczym wynagrodzeniem danego pracownika. Dzięki temu, że obowiązek stopniowego podwyższania wynagrodzeń, które są niższe od najniższego wynagrodzenia określanego w ustawie, zostanie uregulowany – pracownicy, którzy zarabiają najgorzej, dostaną podwyżki już w pierwszym półroczu obowiązywania ustawy.
Pracownicy niemedyczni
W projekcie znalazły się także przepisy, które wprowadzają obowiązek zawierania porozumień lub wydawania zarządzeń dotyczących sposobu regulowania wynagrodzeń w okresie przejściowym (tj. do 31 grudnia 2021 r.). Będą one regulowały m.in. zasady podwyższania wynagrodzeń pracowników niemedycznych, tak aby ich wysokość odpowiadała rodzajowi wykonywanych obowiązków i wymaganym kwalifikacjom, a także uwzględniała ilość i jakość świadczonej pracy.
Pielęgniarki i położne
Zmieniając projekt ustawy, minister zdrowia uwzględnił również oczekiwania środowiska pielęgniarek i położnych. Postulowały one, aby podwyżki z 23 września 2015 r. znalazły odzwierciedlenie w akcie prawnym rangi ustawy.
W projekcie zapisano więc obowiązek ujęcia w ww. porozumieniu lub zarządzeniu kwestii podwyższania wynagrodzeń pielęgniarek i położnych – zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Źródło: mz.gov.pl