Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jest projekt rozporządzenia ws. czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni medycznych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 marca 2020 13:42

Jest projekt rozporządzenia ws. czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni medycznych - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

Poniżej zamieszczamy uzasadnienie rozporządzenia.

Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 433a ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85 i 374) dodanych przepisami art. 29 pkt 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374). Zgodnie z przepisami upoważniającymi minister nadzorujący uczelnie medyczne może, w drodze rozporządzenia, czasowo ograniczyć lub czasowo zawiesić funkcjonowanie tych uczelni na obszarze kraju lub jego części, uwzględniając stopień zagrożenia na danym obszarze.

Wydanie rozporządzenia jest uzasadnione wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności zagrażających życiu lub zdrowiu członków wspólnoty uczelni. Biorąc pod uwagę wzrost ryzyka zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowane przypadki zachorowań na COVID-19 w Polsce, konieczne jest podjęcie działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa, a przez to zmniejszających ryzyko epidemiczne.
Rozporządzenie przewiduje zawieszenie działalności dydaktycznej prowadzonej przez uczelnie medyczne nadzorowane przez ministra właściwego do spraw zdrowia na obszarze całego kraju od dnia 12 marca 2020 r. do dnia 25 marca 2020 r., w tym kształcenia na studiach, studiach podyplomowych lub w innych formach (np. kursach lub szkoleniach).
W celu zminimalizowania skutków czasowego zawieszenia zajęć i opóźnienia w realizacji programu kształcenia rozporządzenie umożliwia zastąpienie tradycyjnych zajęć, które ulegają zawieszeniu, zajęciami prowadzonymi z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Podmioty posiadające odpowiednie warunki techniczne i organizacyjne będą mogły skorzystać z tego rozwiązania, nawet wówczas jeżeli ten sposób prowadzenia zajęć nie został przewidziany w programie danego kształcenia. W związku z powyższym jest konieczne wyłączenie przewidzianych w programach studiów postanowień dotyczących liczby punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Należy wyjaśnić, że zawieszenie działalności dydaktycznej w uczelniach nie oznacza zawieszenia działalności całego podmiotu. Rektorzy są obowiązani do zapewnienia bieżącego funkcjonowania uczelni. Rozporządzenie nie wyłącza możliwości prowadzenia działalności naukowej.

Ograniczenie działalności prowadzonej przez uczelnie medyczne ma na celu wprowadzenie w systemie szkolnictwa wyższego i nauki rozwiązań profilaktycznych zapobiegających rozprzestrzenianiu się tzw. koronawirusa, czemu służyć będzie wyeliminowanie konieczności fizycznego udziału studentów w zajęciach organizowanych przez uczelnie.

Jednocześnie należy wskazać, że nie ma możliwości podjęcia alternatywnych w stosunku do rozporządzenia środków umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu.
Rozporządzenie nie wymaga przedstawienia właściwym organom i instytucjom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Bankowi Centralnemu, w celu uzyskania opinii, dokonania powiadomienia, konsultacji lub uzgodnienia.

Rozporządzenie nie podlega notyfikacji zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597).
Rozporządzenie nie dotyczy majątkowych praw i obowiązków przedsiębiorców lub praw i obowiązków przedsiębiorców wobec organów administracji publicznej.

Rozporządzenie nie wpływa na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.

Rozporządzanie nie jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.

Ze względu na nadzwyczajne okoliczności zagrażające życiu lub zdrowiu członków wspólnoty uczelni, zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) mając na uwadze ważny interes państwa oraz fakt, że zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w dzienniku urzędowym.

Źródło: RCL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.