Ustawa ma zwiększyć rolę POZ i zapewnić skoordynowanie działań z innymi częściami systemu opieki zdrowotnej, zwiększyć rolę profilaktyki i edukacji zdrowotnej i pozwolić na realizację kompleksowej i holistycznej POZ ukierunkowanej na pacjenta i społeczność lokalną, jak również zwiększyć rolę personelu medycznego w POZ.
Celem projektowanej ustawy będzie zapewnienie kompleksowości i wysokiej jakości POZ oraz stworzenie warunków umożliwiających finansowe motywowanie świadczeniodawców udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do podnoszenia poziomu jakości udzielanych świadczeń poprzez rozwój zawodowy i współpracę zespołu. Natomiast cele strategiczne POZ to:
1) zachowanie i poprawa stanu zdrowia społeczeństwa;
2) wysoki poziom bezpieczeństwa i zadowolenia ze świadczeń POZ;
3) ograniczenie finansowych skutków choroby i niepełnosprawności podopiecznych POZ.
W szczególności bardzo istotna będzie poprawa koordynacji opieki i pracy zespołowej w zakresie odrębnych kompetencji lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ. Elementami warunkującymi skuteczność i efektywność opieki nad pacjentami będzie codzienna i osobista współpraca, oparta na partnerskich relacjach, sprawnym przepływie informacji, uzupełniających się kompetencjach oraz wzajemnym wsparciu. Zapewniona będzie możliwość tworzenia wspólnej listy pacjentów, jak i list odrębnych, przy powiązaniu funkcjonalnym lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ. . Wspólna lista pacjentów pozwoli na zarówno łączne, jak i oddzielne zawieranie umów na świadczenia POZ.
Planowany model opieki koordynowanej należy postrzegać jako strategię zmierzającą do stworzenia systemu ukierunkowanego na pacjenta, w którym kładzie się większy nacisk na działania zapobiegawcze. Wynikiem planowanej zmiany będzie określenie ścieżek postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, integracja opieki i poprawa jej organizacji oraz zmiana sposobu finansowania, jak również zarządzanie jakością, co przyczyni się do zwiększenia satysfakcji pacjenta.
Obok bezpośredniego wpływu na POZ, nowe regulacje wpłyną także na funkcjonowanie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej przez zwiększenie możliwości diagnostycznych i terapeutycznych w POZ oraz wdrożenie rozwiązań motywujących do kompleksowej opieki nad pacjentem w POZ.
Źródłami finansowania POZ będą:
1) Narodowy Fundusz Zdrowia – z planu finansowego NFZ na 2017 r. wynika, że na POZ zaplanowano 9 924 407 tys. zł, co stanowi 13,5% planowanych nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej. Zakłada się sukcesywny, coroczny, wzrost wydatków na POZ tak aby w perspektywie 10 lat osiągnęły 20% wydatków NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej (wzrost o 50%);
2) jednostki samorządu lokalnego – możliwość finansowania programów polityki zdrowotnej, inwestycji, szkoleń personelu, świadczeń dla podmiotów, dla których są podmiotem tworzącym;
3) budżet państwa.
Planowana jest zmiana modelu finansowania POZ w ramach NFZ – podstawą finansowania będzie stawka kapitacyjna, obok której zostaną wprowadzone komponent motywacyjny za profilaktykę i promocję zdrowia, dodatek za opiekę nad pacjentami przewlekle chorymi oraz dodatki za wyniki leczenia pacjentów z niektórymi chorobami przewlekłymi. Ponadto pojawi się część budżetu powierzonego na dwa podstawowe zadania realizowane przez POZ: badania diagnostyczne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.
Źródło: legislacja.gov.pl