Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Paweł Kukiz

Klub Kukiz’15 przedstawia listę priorytetów dla zdrowia!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 lutego 2018 10:13

Klub Kukiz’15 przedstawia listę priorytetów dla zdrowia! - Obrazek nagłówka
Zdj. Agencja Gazeta
- Z dużą nadzieją przyjęliśmy zmianę na stanowisku ministra zdrowia. Łukasz Szumowski w przeciwieństwie do poprzednika wydaje się być osobą otwartą na dialog, dlatego ufamy, iż jest to „ dobra zmiana" - powiedział Medexpressowi Paweł Kukiz, przewodniczący klubu poselskiego Kukiz’ 15
Paweł Kukiz poinformował, że podczas środowego spotkania, posłowie klubu Kukiz’15 przedstawili ministrowi zdrowia priorytety w ochronie zdrowia. Zamieszczamy je poniżej:
1. Przede wszystkim oceniamy, iż wyzwania przed którymi stoi resort zdrowia przekraczają ramy czasowe jednej, a nawet 2 kadencji Sejmu. Jednocześnie z oczywistych względów, wszystkim zależy na możliwie sprawnym funkcjonowaniu tego sektora. Dlatego zdecydowanie opowiadamy się za powstaniem okrągłego stołu na rzecz kompleksowej reformy służby zdrowia. Musi być to porozumienie wszystkich sił politycznych, które rozpoczną wspólne działania na rzecz wprowadzenia niezbędnych zmian, bez których służba zdrowia będzie nadal funkcjonować w sposób daleki od optymalnego. Inaczej, gdy zmiany firmować będzie tylko jedna - aktualnie rządząca opcja polityczna - wypracowane, nawet korzystne rozwiązania będą z czasem obalane przez kolejne ekipy rządzące. Tymczasem Polaków nie stać na ciągłe rewolucje w obszarze decydującym o najwyższych wartościach - życiu i zdrowiu.
2. Uważamy, iż finansowanie ochrony zdrowia, a w szczególności opieki nad dziećmi i młodzieżą - musi być traktowane nie jako koszt, a jako inwestycja. Dlatego opowiadamy się za możliwie szybkim wzrostem PKB na ochronę zdrowia przynajmniej do minimum określonego przez WHO na poziomie 6.8 proc. Jednocześnie bez optymalizacji wydatków, te środki będą marnowane. Stąd konieczność zasadniczej reformy. Jesteśmy za uczciwym wynagradzaniem ciężkiej pracy, w szczególności premiujących osoby stale kształcące się. Inaczej odpływ kadr jest nieunikniony.
3. Naszym zdaniem musimy poprzez stworzenie realnego koszyka świadczeń gwarantowanych skończyć z fikcją, że wszystkich stać na wszystko.
4. Nie da się zoptymalizować wydatków bez wprowadzenia jednolitego systemu cyfrowej rejestracji wizyt i badań na wzór np. realizowany w Skandynawii.W przeciwnym razie bez końca będzie się dublować badania i powielać błędy.
5. Chcemy gruntownego odbiurokratyzowania pracy pracowników służby zdrowia, którzy wypełniając setki dokumentów, nie mają czasu na rzetelne diagnozowanie i leczenie pacjentów.
6. Chcemy reformy studiów medycznych tak, by studiów teoretyczne przekształcały się w studia praktyczne, na wzór optymalnych programów realizowanych w USA.
7. Oczekujemy radykalnego ograniczenia absurdalnie zbiurokratyzowanych wymogów przy realizacji specjalizacji, a zwłaszcza przy składaniu dokumentacji przed egzaminem specjalizacyjnym. Konieczność zbierania dosłownie setek pieczątek wskazuje na zupełny brak zaufania do kształcących się lekarzy i traktowaniu ich z ogromną podejrzliwością niczym recydywistów na warunkowym zwolnieniu.
8. Uważamy, iż powinna zostać wprowadzona oficjalna kategoryzacja referencyjności szpitali / podstawowy, specjalistyczny i specjalistyczny plus /. Placówki o najwyższym stopniu referencyjności, takie jak np. Centrum Zdrowia Dziecka powinny mieć odrębną wycenę punktową świadczenia - wyższą o 20 proc. Inaczej te placówki, realizując najbardziej zaawansowane procedury, są skazane na wpadanie w spiralę zadłużenia.
9. Nie mamy wątpliwości, iż oparcie reformy na lekarzach rodzinnych - to właściwy kierunek, ale musi zostać poprzedzone reformą ich kształcenia, solidnym programem pilotażowym, oraz akcją informacyjną adresowaną do pacjentów. W przeciwnym razie lekarze POZ nadal będą niepotrzebnie kierować do ośrodków o wyższym poziomie referencyjności pacjentów, których z powodzeniem mogą leczyć. A właśnie to zjawisko częściowo odpowiada za kolejki.
10. Wreszcie, jesteśmy za bardzo poważnym potraktowaniem profilaktyki. W długim horyzoncie czasowym jest ona optymalnym rozwiązaniem ograniczającym koszty wynikające z konieczności leczenia zaawansowanych stadiów chorobowych. Jednocześnie podkreślamy, że za jeden z filarów profilaktyki uważamy program szczepień ochronnych. Jesteśmy za używaniem nowoczesnych szczepionek, zapewniających bezpieczeństwo szczepionym.

Tematy

Paweł Kukiz

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.