Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Klub towarzyski zamiast dialogu?

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 3 grudnia 2024 19:10

Klub towarzyski zamiast dialogu? - Obrazek nagłówka
Fot. MedexpressTV
Realizacja konstytucyjnej zasady dialogu i współpracy z partnerami społecznymi oraz respektowanie zapisów ustawy o Radzie Dialogu Społecznego – strona społeczna Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia domaga się od rządu przestrzegania zasad, które są gwarancją utrzymania spokoju społecznego.

Maria Ochman z NSZZ Solidarność ochrony zdrowia, która w tym półroczu przewodniczy w imieniu strony związkowej pracom Zespołu podkreślała, że na spotkaniach z przedstawicielami resortu zdrowia atmosfera jest miła, ale brakuje jednoznacznych deklaracji i jednoznacznych decyzji. Jako przykład podała ustawę o wynagrodzeniach minimalnych – przez kilka miesięcy nie udało się ustalić, jakie są faktyczne plany rządu wobec tej ustawy, do członków Zespołu dochodzą tylko medialne enuncjacje na ten (i nie tylko) temat. - Trochę to się nam zmieniło w taki klub towarzyski. Nie godzimy się na taki dialog. Liczę, że gdy pracodawcy od stycznia przejmą przewodnictwo w zespole, to jego prace nabiorą większego tempa i szybciej uda się otrzymać stanowisko rządu – mówiła Maria Ochman.

Wojciech Wiśniewski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich, przypomniał, że w ciągu pierwszego roku funkcjonowania rządu Donalda Tuska w obszarze ochrony zdrowia projektów ustaw dotyczących ochrony zdrowia było zaledwie kilka, ale tylko jeden został właściwie skonsultowany (ustawa o krwiodawstwie i krwiolecznictwie). Ministerstwo Zdrowia nie rozmawiało z ZT natomiast np. o zmianach dotyczących szpitalnictwa. Za to, po konsultacjach publicznych, przez które projekt przeszedł, na ostatniej prostej przed decyzją rządu dodano przepis umożliwiający połączenie SPZOZ-ów z istniejącymi spółkami kapitałowymi wykonującymi działalność leczniczą, z jednoczesnym wyłączeniem odpowiedzialności podmiotu tworzącego. - Cieszymy się, że te zmiany wypadły, bo dostawcy szpitali dostaliby wypowiedzenie linii kredytowej w szpitalach – mówił Wiśniewski. To jeden z argumentów, które zatrzymały prace nad projektem i spowodowały, że został on ponownie skierowany do konsultacji publicznych.

Wiśniewski podkreślał również, że dwa największe obecnie problemy ochrony zdrowia to brak pieniędzy w NFZ i kolejki, które – według danych samego Funduszu - rosną bardzo dynamicznie. - Nie widzimy żadnego projektu, który by adresował te problemy, a wręcz przeciwnie, jest projekt o obniżeniu składki - wskazał.

- Jako związki zawodowe widzimy konieczność zrobienia czegoś w sprawie zadłużenia szpitali, kominów wynagrodzeń, szeregu nieprawidłowości – mówiła Maria Ochman, podkreślając, że zarówno Solidarność jak i inni partnerzy społeczni są gotowi do trudnych rozmów i szukania rozwiązań wspólnie ze stroną rządową, ale na razie problemem jest to, że strona rządowa nie kładzie na stole żadnych propozycji. Przynajmniej na tym stole, przy którym siedzą członkowie Zespołu Trójstronnego, bo np. kwestie dotyczące konsolidacji szpitali minister zdrowia i jej współpracownicy omawiają na konferencjach z udziałem dyrektorów szpitali i samorządów (przede wszystkim powiatów).

Przedstawiciele strony społecznej zwracali uwagę na okoliczności, w jakich domagają się podjęcia rzetelnego dialogu. Mimo że zbliża się koniec roku, nadal nie jest zaakceptowany plan finansowy NFZ na 2025 rok. - Takiej sytuacji nie pamiętam. Dotychczasowe spotkania nie pozwoliły nam się tego dowiedzieć. Dyrektorzy szpitali nie wiedzą, jak planować swoje budżety – mówił Michał Modro z BCC.

Maria Ochman dodała, że od stycznia 2025 roku wchodzi nowa płaca minimalna, nadal nie wiadomo co z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu. - Gdy o czymś rozmawiamy, to chcielibyśmy znać projekty, aby przygotować się do ich procedowania w Sejmie, chcemy w tym współuczestniczyć. Dlatego strony apelują o dialog. To wartość sama w sobie, gwarancja spokoju społecznego, czyli dialogu przy stole a nie na ulicy. Tymczasem obecnie z mediów dowiadujemy się o ważnych sprawach.

W podpisanym we wtorek stanowisku, skierowanym do strony rządowej, przedstawiciele dziewięciu organizacji pracodawców i central związkowych podkreślają, że zmiany dokonywane w projektach aktów prawnych o istotnym znaczeniu dla systemu ochrony zdrowia, pacjentów, pracowników oraz pracodawców, muszą być przyjmowane zgodnie z zasadami dialogu społecznego, we współpracy rządu z partnerami społecznymi. Pod stanowiskiem podpisali się przedstawiciele Business Centre Club, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Forum Związków Zawodowych, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, NSZZ "Solidarność" oraz Związku Rzemiosła Polskiego.

Tematy

Maria Ochman

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także