Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kobiety mają wybór. Polki chcą być aktywne zawodowo i społecznie

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 15 maja 2023 13:17

Kobiety mają wybór. Polki chcą być aktywne zawodowo i społecznie - Obrazek nagłówka
– Program Rodzina 500+ miał doprowadzić do spadku aktywności kobiet. Nic takiego się nie stało, za to nastąpił wzrost udziału kobiet na rynku pracy – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji „Kobiety mają wybór” zorganizowanej przez Fundację PFR. Okazuje się jednak, że programy społeczne rządu PiS nie doprowadziły do takiego wzrostu wskaźnika dzietności, który utrzymałby się w kilkuletniej perspektywie.

Z raportu opracowanego przez Instytut Pokolenia wynika, że po wprowadzeniu programów społecznych rządu Zjednoczonej Prawicy doszło do wzrostu wskaźnika dzietności, nienotowanego od 1997 roku.

– Niestety, ten wzrost nie utrzymał się do dzisiaj. Wskaźnik dzietności zaczął po paru latach spadać, potem w wyniku pandemii, a następnie wojny w Ukrainie pojawił się brak stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Dziś jesteśmy wciąż powyżej poziomu sprzed wprowadzenia programów społecznych, ale na niższym niż w 2016 roku, tuż po ich wprowadzeniu – powiedział Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia.

W ocenie premiera Mateusza Morawieckiego, większa aktywność zawodowa kobiet jest nie tylko efektem sztandarowego programu społecznego, jakim jest Rodzina 500+, ale również polityki zwiększania liczby miejsc w żłobkach.

– 7-8 lat temu liczba miejsc w żłobkach wynosiła około 80-90 tys. Teraz jest ich ponad 230 tys., a teraz powstaje jeszcze około 90 tys. kolejnych. Największa pomoc jest potrzebna w pierwszych latach macierzyństwa i przy powrocie do pracy – powiedział premier.

Jak oceniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, współczesna Polka chce być aktywna, jest dobrze wykształcona i chce łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym.

Ważną kwestią związaną ze społeczną perspektywą sytuacji kobiet jest zdrowie. Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że kobiety w Polsce żyją przeciętnie dłużej niż mężczyźni. W 2021 roku różnica między płciami w średniej długości życia wynosiła 8 lat i była jedną z największych w Unii Europejskiej. Przeciętne trwanie życia kobiet w zdrowiu od 15 lat oscyluje wokół wartości 62-64 lat i jest to wartość zbliżona do średniej we Wspólnocie. Z kolei udział kobiet, które postrzegały swoje zdrowie jako dobre lub bardzo dobre w 2006 roku wynosił 51 proc., a w 2020 roku 59 proc.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Monika Wanke-Rytt
Vaccine Forum 2024

Medycy promują szczepienia, ale sami nie świecą przykładem

16 października 2024
prezydent Andrzej Duda
16 października 2024
Teresa Jackowska KZDIM
7 października 2024
164144237
3 października 2024
iStock-1246922598
27 września 2024