W Zespole ds. Cukrzycy będzie pracowało 16 parlamentarzystów, głównie z Koalicji Obywatelskiej, m.in. Rajmund Miller, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia w minionej kadencji czy Marek Hok, również zasiadający w Sejmowej Komisji Zdrowia IX kadencji Sejmu. W Zespole ds. Onkologii będzie pracowało 11 posłanek i posłów – wszyscy z ramienia KO.
Ciekawostką, choć łatwą do przewidzenia jest natomiast skład osobowy Zespołu ds. Opieki Okołoporodowej. W gronie 11 posłów, którzy mają w nim pracować 10 to… mężczyźni. Jedyną kobietą w tym zespole jest natomiast Anna Bosak. Wszystkie osoby, które będą się zajmowały opieką okołoporodową to przedstawiciele Konfederacji. Przypomnijmy, w poprzedniej kadencji zespół tworzyło pięciu posłów, z których trzech było z Konfederacji, a dwaj to posłowie niezrzeszeni.
O ile Zespół ds. Opieki Okołoporodowej to reprezentacja Konfederacji, to Zespół ds. Praw Reprodukcyjnych zdominuje Lewica. W 14-osobowym składzie znajdzie się 10 osób właśnie z tej opcji – m.in. Marcelina Zawisza, Joanna Scheuring-Wielgus czy Krzysztof Śmiszek. Pozostałe cztery to przedstawiciele KO.
Pięcioosobowy skład Zespołu ds. Personelu Niemedycznego Ochrony Zdrowia zasilą parlamentarzyści Lewicy, KO i trzeciej drogi. To m.in. Marcelina Zawisza, Grzegorz Napieralski czy Wioletta Tomczak. Cztery posłanki liczy skład Zespołu ds. profilaktyki nowotworowej – RAK STOP. Pracami pokieruje Katarzyna Piekarska z KO.
Czterech mężczyzn (wszyscy z Konfederacji) będzie natomiast tworzyło Zespół ds. Światowej Organizacji Zdrowia. Przewodniczącym będzie Grzegorz Płaczek.
Wykaz zespołów parlamentarnych i ich składy osobowe można sprawdzić TUTAJ.