Konferencja prasowa ministra-członka Rady Ministrów, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz sekretarza stanu w KPRM Marka Zagórskiego.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk:
- Dziś opublikowane będzie rozporządzenie MZ poszerzające dostęp do szczepień i zawodów uprawnionych kwalifikacji do szczepień.
- Dołączymy do wielu krajów europejskich, w których nie tylko lekarze mogą kwalifikować do szczepień.
- Podstawowa kwalifikacja będzie polegała na wypełnieniu karty kwalifikacyjnej.
- W odniesieniu do doniesień prasowych o utylizacji dużej liczby szczepionek w Polsce. Dementujemy to. Utylizowana jest jedynie jedna na tysiąc dawek.
- To jeszcze nie jest moment za zasadnicze poluzowanie zasad dostępu do szczepień.
- Już teraz, w przypadku niestawienia się pacjenta na szczepienie, można zaszczepić dowolną osobę, która ma wystawione skierowanie. Jest z kogo wybierać – to ok. 10 mln osób w Polsce.
- Pracujemy nad wariantem łączącym doświadczenia Belgijskie i Izraelskie. Wejdzie on w życie w maju, gdy szczepionek będziemy mieć znacznie więcej. Na razie chcemy uniknąć nadużyć. Im więcej będzie w Polsce szczepionek, tym bardziej elastyczni będziemy.
- 12 kwietnia zaczyna się rejestracja osób urodzonych w 1962 r.
- Z powodu braku szczepionek, punkty szczepień wykorzystują obecnie tylko ok. 40% swoich możliwości.
- Do obecnych 6500 punktów szczepień dołączą niebawem kolejne, tworzone przy współpracy z samorządami. Przy dopasowaniu do potrzeb, do rozmieszczenia ludności.
- W najbliższą środę do Polski dotrze 120 tys. sztuk szczepionki Johnson&Johnson, do końca kwietnia ponad 300 tys. dawek.
Minister zdrowia Adam Niedzielski:
- Sytuacja pandemiczna w kraju cały czas jest bardzo trudna. Fala chorych przetacza się przez szpitale. Dziś odnotujemy ponad 28 tys. zachorowań i ponad 700 zgonów.
- Potrzebne są szczególne rozwiązania - takim jest poszerzenie uprawnień do kwalifikowania do szczepień.
- Podgrupa pierwsza: lekarze, dentyści, felczerzy, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczny. Będą mogli kwalifikować bez odbywania specjalnego przeszkolenia.
- Druga podgrupa: diagności lab., farmaceuci, fizjoterapeuci. Uprawnienie do kwalifikowania po odbyciu przeszkolenia.
- Trzecia podgrupa: studenci 5. i 6. roku kierunku lekarskiego oraz 3. roku pielęgniarstwa. Kwalifikowania pod osoby z podgrupy pierwszej oraz udokumentowane zaliczenie przedmiotu dot. kwalifikowania do szczepień.
- Kwalifikacje będą przeprowadzane w oparciu o wystandaryzowaną ankietę.
- Poprosiłem prezesa NFZ o wyjaśnienie w trybie kontrolnym informacji prasowych o wielokrotnym wykorzystywniu strzykawek jednorazowych w ośrodku w Rzeszowie.
- Wydaje się, że apogeum zakażeń mamy już za sobą – o ile nie będzie "efektu poświątecznego", o czym przekonamy się na początku przyszłego tygodnia.
- Teraz czeka nasz apogeum liczby hospitalizacji. To jest zawsze najtrudniejszy moment pandemii, to jest test wytrzymałości systemu.
- Wykonywanie szczepień produktem Johnson&Johnson poza Rządowym Programem Szczepień byłoby obecnie działaniem nielegalnym.