Mateusz Morawiecki:
- Omikron jest dużo bardziej zaraźliwy niż poprzednie wersje. Mamy rekordy zakażeń i zupełnie nową sytuację. Nie chcę spekulować, ile będzie zakażeń, ale pewne jest, że będzie ich bardzo dużo.
- Zwiększamy liczbę łóżek covidowych. Spodziewamy się, ze za 7-10 dni trend gwałtownie się zmieni i może być, że nawet 1000 łóżek dziennie będą wypełniać zakażeni.
- Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece [bez skierowania].
- Zalecam administracji samorządowej przejście w zdalny lub hybrydowy tryb pracy. Apeluję także do przedsiębiorców, by wprowadzili taką formę pracy.
- Każdy obywatel [60+], która ma COVID-19, będzie mógł w 48 godzin [od wyniku testu] być zbadany w domu przez lekarza pierwszego kontaktu. To szczególnie ważne dla starszych osób.
- Skracamy okres kwarantanny do 7 dni.
- Postaramy się zrobić wszystko, aby utrzymać pełną aktywność pozostałej części służby zdrowia.
- Powołujemy Radę ds. Walki z COVID-19, która będzie składać się nie tylko z lekarzy.
Adam Niedzielski:
- Mamy za sobą tydzień "eksplozji pandemii", tydzień rekordów zakażeń. Liczba infekcji tydzień do tygodnia podwaja się.
- Jest ryzyko, że dzisiejszy wynik [ogłaszany następnego dnia] przekroczy 40 tys.
- Najbliższe dni, tygodnie zweryfikują hipotezy dot. tego, w jaki sposób taki wzrost zakażeń przełoży się na liczbę hospitalizacji.
- Przyczyną eskalacji zakażeń jest Omicron. Stanowi on ok. 25% przypadków, w których zbadano genom. Badanie genomu trwa 5-7 dni. Realnie więc obecny udział Omicrona to ok. 30%.
- Optymistyczne scenariusze mówią o 60-70 tys. zakażeń dziennie, pesymistyczne o 140 tysiącach. Apogeum nastąpi między połową lutego o początkiem marca.
- Obecnie mamy 30 tys. łóżek covidowych – są zapełnione w 40 procentach. Baza łóżek będzie mogła zostać zwiększona nawet powyżej 60 tys., ale to już scenariusze katastroficzne.
- Piąta fala będzie mieć inną specyfikę niż poprzednie: będzie więcej osób, które się zakażą, ale niekoniecznie będzie to oznaczało zachorowanie. Dlatego powszechnie dostępne będą testy antygenowe w aptekach, które spełniają określone standardy.
- Zachorowania w piątej fali będą przebiegały szybciej, okres zakażania jest krótszy. Dlatego skracamy czas kwarantanny do 7 dni.
- W tej fali opieka pozaszpitalna musi być silniejsza. Oznacza to wzmożony wysiłek POZ w opiece nad zakażonymi. Stąd wprowadzamy zasadę, że osoby 60+ będą miały prawo do badania fizykalnego, a POZ będzie miał obowiązek zbadać takiego pacjenta w ciągu 48 godzin [od wyniku testu].
- Testy w aptekach, to nie jest rozwiązanie, które zaskakuje farmaceutów. Rozmowy o opiece farmaceutycznej prowadzimy od roku. To nie jest rozwiązanie niespotykane na świecie. Powielamy tu dobrze funkcjonujące schematy z innych krajów. Pomieszczenia wykorzystywane do szczepień w aptece spełniają wymogi pomieszczeń potrzebnych do wykonywania testów.
- W przyszłym tygodniu spodziewana jest opinia EMA w sprawie "trzeciej dawki" u dzieci i młodzieży. Jeśli opinia EMA będzie pozytywna, natychmiast (bez czekania na decyzję KE) będziemy wystawiać skierowania na szczepienia.
- Rozwiązania dot. skróconej kwarantanny będą wdrożone od poniedziałku. Na razie nie rozstrzygamy, czy krótsza kwarantanna będzie dotyczyć osób, które obecnie ją odbywają.