W uzasadnieniu czytamy, że przedmiotowy projekt ma na celu usprawnienie przeprowadzania postępowań konkursowych, w ramach których są wybierane podmioty lecznicze do zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Zasadnicza zmiana w rozporządzeniu polega na możliwości ograniczenia przez komisje konkursowe obowiązkowej weryfikacji danych zawartych w ofercie – oferentów, którzy dotychczas nie mieli zawartej umowy w zakresie świadczeń stanowiących przedmiot postępowania lub z którymi rozwiązano uprzednią umowę w zakresie świadczeń stanowiących przedmiot postępowania w trybie natychmiastowym z przyczyn leżących po stronie oferenta – wyłącznie do oferentów, którzy zostali zakwalifikowani do negocjacji.
Aktualnie na mocy rozporządzenia weryfikacja jest obowiązkowa w stosunku do oferentów, którzy dotychczas nie mieli zawartej umowy w zakresie świadczeń stanowiących przedmiot postępowania, lub z którymi rozwiązano uprzednią umowę w zakresie świadczeń stanowiących przedmiot postępowania w trybie natychmiastowym z przyczyn leżących po stronie oferenta.
Dodawany przepis pozwala na ograniczenie kręgu ww. oferentów wyłącznie do oferentów zakwalifikowanych do negocjacji. Proponowana zmiana powinna przyczynić się do przyspieszenia prac komisji i szybszego rozstrzygania przeprowadzanych konkursów.
Ponadto w rozporządzeniu proponuje się wprowadzić m.in:
- możliwości przedłużenia terminu otwarcia ofert. Zgodnie z rozporządzeniem można zmienić termin składania ofert i rozstrzygnięcia postępowania. Brak możliwości przedłużenia terminu otwarcia ofert może uniemożliwić skuteczne przedłużenie daty składania ofert ze względu na datę otwarcia ofert;
- zmniejszenie minimalnej liczby członków komisji do 3. Zgodnie z rozporządzeniem komisja może liczyć nie mniej niż 5 członków. W przypadku drobnych postępowań uzupełniających, odbywających się w ciągu roku, skład 5 osobowy komisji jest nieuzasadniony i niepotrzebnie angażuje dodatkowe osoby do pracy w postępowaniu;
- przeprowadzenie przez dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, w terminie 3 miesięcy od dnia rozpoczęcia realizacji umowy kontroli oferenta, w odniesieniu do którego, na podstawie § 17 ust. 5 rozporządzenia, odstąpiono od weryfikacji.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Skrócenie okresu vacatio legis jest konieczne w celu usprawnienia konkursów ofert, tym bardziej, że z dniem 30 czerwca 2018 r. wygasają umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie dotyczącym świadczeń, które nie zostaną objęte umowami zawartymi na podstawie art. 159a ustawy o świadczeniach i w celu zapewnienia dostępności do świadczeń konieczne będzie przeprowadzenie dużej ilości konkursów ofert.
Projekt: TU
Źródło: RCL