Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Koronawirus: Druzgocące dane dot. zgonów w Polsce

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 stycznia 2022 12:56

Koronawirus: Druzgocące dane dot. zgonów w Polsce - Obrazek nagłówka
Przekroczyliśmy symboliczną cezurę 100 tysięcy zgonów z powodu COVID-19. Zgonów potwierdzonych testami, bo eksperci – m.in. dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. pandemii czy prof. Krzysztof Pyrć nie mają wątpliwości – ofiar COVID-19 jest być może dwa razy więcej.

Pierwsza śmiertelna ofiara COVID-19 zmarła 12 marca 2020 roku w poznańskim szpitalu. Polska przez kilka miesięcy utrzymywała niewielką liczbę zakażeń i zgonów, co wielokrotnie politycy Zjednoczonej Prawicy przywoływali – choćby podczas debat w Sejmie – jako dowód, jak dobrze radzimy sobie z pandemią, zestawiając nasze statystyki z danymi z krajów takich jak Włochy, Hiszpania, Francja czy Wielka Brytania. Potem porównania się skończyły – jesienią 2020 roku nadeszła olbrzymia fala zgonów z powodu COVID-19, połączona z jeszcze wyższą falą nadumieralności ogółem. I od ponad roku Polska znajduje się w ścisłej światowej czołówce – wśród krajów rozwiniętych – pod względem umieralności obywateli.

W tej chwili pod względem wskaźnika liczby zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców zajmujemy 18. miejsce w świecie i wszystko wskazuje, że jeszcze w styczniu możemy się przesunąć w górę tego tragicznego rankingu, bo choć średnia dobowa liczba zgonów spada (w tej chwili – nieco ponad 8 w przeliczeniu na milion mieszkańców), jest wyraźnie wyższa niż w krajach bezpośrednio nas wyprzedzających (Armenia – wskaźnik nieco ponad 1, Słowenia – 3,3).

Nawet biorąc pod uwagę ewidentnie zaniżoną liczbę zgonów w Polsce w stosunku do innych krajów UE (wszędzie tam wykonuje się co najmniej kilka razy więcej testów niż u nas), zgony covidowe w Polsce to 11 proc. wszystkich zgonów covidowych w UE.

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/poland/

Za nieco mniej niż jedną dziewiątą wszystkich śmierci na COVID-19 w Unii Europejskiej (ok. 920 tys.). Więcej ofiar pochłonął wirus, patrząc na liczby bezwzględne, tylko we Włoszech, Francji i Niemczech - czyli krajach ludniejszych od Polski. Większa od Polski Hiszpania, dotknięta wysoką umieralnością z powodu COVID-19 w pierwszym uderzeniu pandemii, do tej pory straciła 90 tysięcy obywateli. Powód? Od jesieni 2021 roku mieszkańcy tego kraju, jedni z najlepiej zaszczepionych w Europie i na świecie, zakażają się – ale umierają sporadycznie.

W przeliczeniu na liczbę ludności dane z Polski nadal są druzgocące, choć pokazują, że problem z wysoką śmiertelnością mają też inne kraje naszego regionu - więcej osób niż u nas zmarło na COVID-19 tylko w Bułgarii, Węgrach, Czechach, Chorwacji, Słowacji, Rumunii, Litwie i Słowenii.

Tematy

zgony / koronawirus / Covid

Podobne artykuły

iStock-954235018_polaka

Na co umierają Polacy?

31 lipca 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

leki inne
23 grudnia 2024
Artur Drobniak
26 listopada 2024
dzida
18 listopada 2024
Dyrekcja Szpitala Karowa z certyfikatem 'Szpital bez bólu'
5 listopada 2024
iStock-1197001731

OZZL o zarobkach lekarzy

30 października 2024