Enzym konwertujący angiotensynę 2 (ACE2) znajduje się w sercu, nerkach i innych narządach. Uważa się, że w COVID-19, chorobie układu oddechowego wywołanej przez SARS-CoV-2, odgrywa on kluczową rolę wrozwoju infekcji w płucach.
Badanie opublikowane w European Heart Journal potwierdziło również, że przepisywane pacjentom leki zwane inhibitorami ACE lub blokerami receptorów angiotensyny (ARB) nie prowadziły do wyższych stężeń ACE2 i dlatego nie powinny zwiększać ryzyka wystąpienia COVID-19 u osób je przyjmujących.
Inhibitory ACE i ARB są często zalecane chorym z zastoinową niewydolnością serca, cukrzycą lub chorobą nerek. Na świecie tego rodzaju terapie generują miliardy dolarów zysku ze sprzedaży. Adriaan Voors, profesor kardiologii w University Medical Center (UMC) Groningen w Holandii, powiedział że najnowsze odkrycia nie przemawiają za odstawieniem tych leków pacjentom z COVID-19.
Epidemia nowego koronawirusa zainfekowała ponad 4 miliony ludzi na całym świecie, a prawie 277 000 osób zmarło. Liczba zgonów i infekcji wskazuje, że mężczyźni częściej niż kobiety zapadają na tę chorobę i cierpią z powodu poważnych powikłań. Zespół profesora Voorsa zmierzył stężenie ACE2 w próbkach krwi pobranych od ponad 3500 pacjentów z niewydolnością serca z 11 krajów europejskich. Naukowcy rozpoczęli badanie przed pandemią koronawirusa, dlatego nie objęło ono pacjentów z COVID-19. Jednak, co ciekawe, gdy inne badania zaczęły wskazywać receptor na powierzchni komórek, ACE2, kluczowym w rozwoju koronawirusa, Voors i jego zespół zauważyli, że ich badania znacznie się pokrywają.
Iziah Sama, lekarz UMC Groningen, który współprowadził badanie twierdzi, że gdy tylko zaobserwowano, że jeden z najsilniejszych biomarkerów, ACE2, był znacznie wyższy u mężczyzn niż u kobiet, zdano sobie sprawę, że właśnie ta zależność może wyjaśniać dlaczego mężczyźni częściej umierają z powodu COVID-19 niż kobiety. Badacze podkreślają, że ACE2 znajduje się w płucach, sercu, nerkach, tkankach wyściełających naczynia krwionośne, a szczególnie w wysokich poziomach w jądrach.
Źródło: Reuters