Z majowego sondażu CBOS-u wynika, że dziedziny życia społecznego, w których korupcja występuje obecnie najczęściej, to przede wszystkim polityka (prawie połowa ankietowanych), a w drugiej kolejności służba zdrowia. Takie przekonanie podziela 38 proc. pytanych. Optymistyczną wiadomością jest jednak fakt, że względem poprzedniego sondażu z 2013 roku, przekonanie to zmniejszyło się o 15 punktów procentowych, choć wciąż zajmuje niechlubne drugie miejsce.
Ministerstwo przestrzega lekarzy i pacjentów
W niedawno rozpoczętej kampanii informacyjnej Ministerstwa Zdrowia, resort przypomina, że w świetle polskiego prawa zarówno wręczający, jak i przyjmujący łapówkę popełnia przestępstwo, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Dla odpowiedzialności karnej nie ma znaczenia, na jakim etapie procesu leczenia łapówka jest wręczana ani wartość materialna łapówki. Łapówką mogą być nie tylko pieniądze, ale każda inna rzecz, jak np.: butelka alkoholu, produkty spożywcze, kosmetyki czy biżuteria.
- Korupcja jest przestępstwem, które ma społecznie wysoką szkodliwość, gdyż uderza w cały system ochrony zdrowia – tłumaczy ministerstwo - Korupcja ogranicza dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, powoduje zakłócenia w systemie kolejkowym, gdyż wręczenie łapówki często prowadzi do przyśpieszenia uzyskania porady lekarskiej bądź zabiegu medycznego, naraża cały system na straty finansowe, powoduje, że pacjent płaci podwójnie za świadczenia, które przysługują mu bezpłatnie z tytułu opłaconego ubezpieczenia zdrowotnego i podważa zaufanie do uczciwych członków personelu medycznego – czytamy na stronie ministerstwa.