– Krajowa Sieć Onkologiczna to fundamentalna zmiana w systemie opieki onkologicznej w Polsce. To model, który kładzie nacisk na skoordynowaną opiekę i standaryzację terapii, co w praktyce przełoży się na lepsze wyniki leczenia i poprawę jakości życia chorych – komentuje prof. Mariusz Bidziński, pełnomocnik dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii ds. wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej.
Dlaczego powstała Krajowa Sieć Onkologiczna?
Nadrzędnym celem utworzenia Krajowej Sieci Onkologicznej jest dostosowanie systemu opieki do realnych potrzeb pacjentów poprzez wprowadzenie jednolitych standardów postępowania. Każdy ośrodek należący do sieci jest zobowiązany do ich przestrzegania, co przekłada się na większe poczucie bezpieczeństwa wśród chorych oraz gwarancję, że ich leczenie odbywa się na najwyższym poziomie.
KSO to także stała ewaluacja jakości opieki onkologicznej. Dzięki temu możliwe jest szybkie wykrywanie i eliminowanie ewentualnych problemów oraz wdrażanie najlepszych praktyk na poziomie całej sieci. Sieć zakłada również wprowadzenie systemu regularnego monitorowania satysfakcji pacjentów. Opinie chorych i ich rodzin będą stanowić istotne narzędzie do doskonalenia opieki oraz wdrażania zmian odpowiadających na realne potrzeby pacjentów.
Nie można także pominąć roli Koordynatorów Opieki Onkologicznej. Bardzo ważne jest również to, że każdy pacjent będzie musiał posiadać kartę DILO, która umożliwia chorym z podejrzeniem lub diagnozą nowotworu dostęp do szybkiej ścieżki onkologicznej. Do tej pory nie każdy pacjent miał taką możliwość.
Trzystopniowy podział szpitali
Struktura sieci opiera się na trzystopniowym podziale szpitali na Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego (SOLO), co umożliwia dostosowanie poziomu opieki do zaawansowania choroby i potrzeb pacjenta.
SOLO I – ośrodki regionalne, które prowadzą podstawową diagnostykę i leczenie nowotworó
SOLO II – ośrodki o większym stopniu referencyjności, oferujące bardziej zaawansowane metody leczenia.
SOLO III – wyspecjalizowane instytuty onkologiczne i kliniki akademickie, które zapewniają najwyższy poziom leczenia, w tym dostęp do nowoczesnych terapii i badań klinicznych.
Krajowa Sieć Onkologiczna obejmuje pełen zakres świadczeń onkologicznych – od profilaktyki, poprzez diagnostykę, leczenie, rehabilitację, aż po opiekę paliatywną. System wprowadza jednolite standardy postępowania w całym kraju i, co niezwykle ważne, dąży do tego, aby pacjent – zawsze wtedy, gdy jest to możliwe – był leczony jak najbliżej miejsca zamieszkania.
– To istotny krok w stronę nowoczesnej onkologii, opartej na najwyższych standardach medycznych i równości w dostępie do leczenia – podkreśla prof. Mariusz Bidziński.
W strukturze, oprócz SOLO, przewidziano także Ośrodki Kooperacyjne, które wspierają proces leczenia i diagnostyki poprzez współpracę z placówkami specjalistycznymi, oraz Wojewódzkie Ośrodki Monitorujące i Krajowy Ośrodek Monitorujący. O tym, jaką rolę pełni każdy z tych podmiotów, opowiemy w kolejnych częściach naszego cyklu.
oprac. na podst.: NIO-PIB