Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii o konflikcie z PTF

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 30 lipca 2014 07:00

Krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii o konflikcie z PTF - Obrazek nagłówka
Jak informowaliśmy, fizjoterapeuci związani z Polskim Towarzystwem Fizjoterapii protestowali przeciwko powołaniu dr. Zbigniewa Wrońskiego na krajowego konsultanta w dziedzinie fizjoterapii. O to, jak widzi dalszą współpracę z PTF, pytamy dr. Wrońskiego.

 Polskie Towarzystwo Fizjoterapii

Jak informowaliśmy, fizjoterapeuci związani z Polskim Towarzystwem Fizjoterapii protestowali przeciwko powołaniu dr. Zbigniewa Wrońskiego na krajowego konsultanta w dziedzinie fizjoterapii. O to, jak widzi dalszą współpracę z PTF, pytamy dr. Wrońskiego. 

Iwona Schymalla: Część środowiska fizjoterapeutów protestowała przeciwko Pana kandydaturze na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie fizjoterapii. Czy mógłby Pan się odnieść do tego protestu i zarzutów?

Przykro mi, że tak się stało. Protest został zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, myślę że w wyniku pewnych nieporozumień. Pamiętajmy, że w Polsce jest około 50-60 tysięcy fizjoterapeutów z czego około tysiąc to członkowie tego towarzystwa. Spośród nich do tej pory byli wybierani wszyscy konsultanci krajowi. Sprawa jest w tym momencie nieistotna i mam nadzieję, że nie przeszkodzi nam w scalaniu środowiska fizjoterapeutów w Polsce.

Iwona Schymalla: A jak Pan sobie wyobraża współpracę w atmosferze niechęci?

Atmosfera niechęci nie dotyczy osób, z którymi bezpośrednio współpracuję. Rozmawiałem z kilkoma osobiście i wydaje mi się, że jest szansa na  porozumienie i współpracę. Ja na pewno chciałbym współpracować. Dzisiaj w Warszawie  mieliśmy spotkanie zarządów PTF, SFP i Związku zawodowego „Fizjoterapia”. Mimo dyskusji rozstaliśmy się w zgodzie.  

Iwona Schymalla: Mówi Pan, że jest chętny do współpracy również z tymi, którzy krytykowali Pana i Pana nominację. Czy planuje Pan z nimi jakieś spotkanie w najbliższym czasie?

Oczywiście, nie będę ukrywał, że wybór mnie na konsultanta krajowego, był dla mnie zaskoczeniem. Wśród naszego stowarzyszenia są znaczące osoby jak doktor Agnieszka Stępień oraz doktor Maciej Krawczyk i myślałem, że ktoś z nich zostanie wybrany. Minister wybrał mnie, to była jego decyzja. Pełniąc już funkcję konsultanta, pod koniec czerwca, wystosowałem pismo do wszystkich konsultantów wojewódzkich, w którym wyrażam nadzieję, że współpraca będzie się układała. Spotkanie jest zaplanowane w połowie września w Ministerstwie Zdrowia. Takie spotkania są potrzebne i na pewno  uda się wypracować  zasady współpracy. To co się stało, wynikło – myślę - z niedoinformowania niektórych osób. Jednym z zarzutów w moim kierunku była rzekoma zależność z panią profesor Krystyną Księżpolską-Orłowską.  Tej zależności służbowej nie ma. Nie pracuję w Instytucie Reumatologii od marca 2012 roku. 

Przypomnijmy:

Jak informowaliśmy, fizjoterapeuci związani z Polskim Towarzystwem Fizjoterapii protestowali przeciwko powołaniu dr. Zbigniewa Wrońskiego na krajowego konsultanta w dziedzinie fizjoterapii. Z kolei fizjoterapeuci ze stowarzyszenia Fizjoterapia Polska zarzucają PTF małostkowość i frustrację.

Z ogromnym smutkiem i zażenowaniem odebraliśmy informacje na temat złożonego protestu do Ministerstwa Zdrowia przez władze PTF i konsultantów wojewódzkich w sprawie powołania dr. Zbigniewa Wrońskiego na stanowisko Krajowego Konsultanta w dziedzinie Fizjoterapii.

(…)

Nie rozumiemy, dlaczego kwestionowana jest decyzja ministra zdrowia – czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia Fizjoterapia Polska. Kwestionowanie i oprotestowanie tej decyzji w niespełna miesiąc po jej ogłoszeniu jest w naszej opinii nietaktowne i małostkowe. Takie postępowanie świadczy o frustracji kilkunastu osób związanych ze ścisłym gronem zarządu PTF i byłego krajowego konsultanta. Nie jest też w żadnym razie odzwierciedleniem panujących nastojów w naszym środowisku.

Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska odpiera zarzuty kierowane w stronę dr. Wrońskiego: Zbigniew Wroński spełnił wszystkie kryteria formalne Ministerstwa Zdrowia, dla pełnienia funkcji do której został powołany. Zarzuty, które kierowane są w stronę dr. Zbigniewa Wrońskiego, np. „brak doświadczenia w zawodzie, brak przynależności do towarzystw naukowych oraz organizacji międzynarodowych” etc., są całkowicie bezpodstawne. Jak już wspominaliśmy Pan dr Zbigniew Wroński był jednym z kandydatów na stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie Fizjoterapii zgłoszonym przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska, gdzie pełni zaszczytną funkcję członka Komisji Rewizyjnej. Cieszy się też pełnym zaufaniem i poparciem całego zarządu SFP. Pan dr Zbigniew Wroński brał czynny udział w przygotowywaniu Projektu Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty, który SFP złożyło na ręce Ministra Zdrowia w roku 2012. Jest młodym ale już bardzo doświadczonym fizjoterapeutą (uzyskał Dyplom w 2000 roku na AWF Warszawa). Kontynuował studia na poziomie doktoranckim na AWF, a później PAN uzyskując tytuł dr n. biologicznych oraz specjalizację z fizjoterapii. Praktykował i studiował metody fizjoterapeutyczne na 9 miesięcznym kursie PNF w Valejo, (USA) uzyskując uprawnienia międzynarodowego Terapeuty PNF. Ukończył szkolenie z egzaminem McKenzie oraz Maitland. Od wielu lat jest organizatorem tych kursów w Polsce. W 2009 roku był członkiem założycielem Organizacji Terapii Manualnej – OMT Poland pierwszej organizacji, która stała się członkiem Światowej Organizacji Ortopedycznych Terapeutów Manualnych – IFOMPT. W 2011 roku był jednym z delegatów reprezentujących Polskę na konferencji WCPT w Amsterdamie w panelu poświęconym Terapii Manualnej. Od początku działalności SFP, działał w jej strukturach choć poza ścisłym zarządem. W kadencji 2014 – 2018 został wybrany na członka Komisji Rewizyjnej.

(…)

Nasze Stowarzyszenie jeszcze raz pragnie wyrazić pełne poparcie dla wyboru dr. Zbigniewa Wrońskiego na Krajowego Konsultanta. Jesteśmy dumni oraz wierzymy, że Pan dr Zbigniew Wroński będzie godnie reprezentował nasze środowisko jako Konsultant Krajowy w dziedzinie Fizjoterapii.

Przypomnijmy: Przedstawiciele prawie wszystkich oddziałów Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii nie są zadowoleni z wyboru, jakiego dokonał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Do prezesa Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii dr. n. med. Marka Kiljańskiego wpłynęło 13 oficjalnych pism wyrażających niezadowolenie. Fizjoterapeuci zarzucają nowemu konsultantowi: brak doświadczenia w zawodzie (dr Zbigniew Wroński ukończył specjalizację 2 lata temu), brak przynależności do towarzystw naukowych oraz organizacji międzynarodowych (WCTP), skupiających specjalistów fizjoterapii, brak rozpoznawalności w środowisku akademickim (niewielki dorobek naukowy), brak uczestnictwa w pracach konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie fizjoterapii oraz prac nad ustawą dotyczącą regulacji zawodu fizjoterapeuty.

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii obecny wybór zagraża interesom całego środowiska, dlatego członkowie wnioskują o ponowne rozpatrzenie kandydatur na stanowisko krajowego konsultanta w dziedzinie fizjoterapii.

Do czerwca 2014 roku, nieprzerwanie od 2003 roku, funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie fizjoterapia pełnił dr hab. n. med. prof. nadz. Zbigniew Śliwiński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Czytaj także: Jest nowy projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.