Na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie uroczyście otwarto laboratorium badań genetycznych OMICRON.
Nowoczesna aparatura zgromadzona w jednym laboratorium pozwoli na rozwój w UJ CM spersonalizowanej medycyny translacyjnej. Medycyna translacyjna stawia sobie za cel wszechstronną analizę pobranych od pacjenta próbek i szybkie zastosowanie uzyskanych wyników w celu modyfikacji dalszej diagnostyki i leczenia. Medycyna spersonalizowana oznacza, że dobór optymalnej terapii u każdego pacjenta będzie wynikiem np. analizy jego genomu, a nie algorytmu uśrednionego dla całej populacji pacjentów z daną chorobą, jak najczęściej dzieje się to obecnie. Podejście takie nazywane jest „from bench to bedside” czyli „od stołu laboratoryjnego do łóżka pacjenta”.
Uruchomienie laboratorium jest częścią realizowanego od 1 stycznia 2012 r. projektu OMICRON pn. „Stworzenie ośrodka zaawansowanych technologii molekularnych o wysokiej wydajności na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego-Collegium Medicum” - „Enabling OMICs high-thROughput techNologies at the Faculty of Medicine Jagiellonian University Medical College”. Projekt uzyskał dofinansowanie Komisji Europejskiej w wysokości blisko
4 mln euro w ubiegłorocznej edycji prestiżowego konkursu REGPOT, ogłoszonego w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Pierwszy rok prac projektowych upłynął przede wszystkim pod znakiem tworzenia nowoczesnego laboratorium OMICRON prowadzącego badania w zakresie genetyki i proteomiki. Prowadzony był remont pomieszczeń znajdujących się w budynku przy ul. Kopernika 7C, które decyzją władz UJ CM zostały przeznaczone na potrzeby laboratorium. Równolegle toczyły się postępowania przetargowe na zakup nowoczesnego sprzętu badawczego.