Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
banner

KRDL ostrzega: Projekt programu „Moje zdrowie” pomija kluczową rolę diagnostów laboratoryjnych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 kwietnia 2025 09:22

KRDL ostrzega: Projekt programu „Moje zdrowie” pomija kluczową rolę diagnostów laboratoryjnych - Obrazek nagłówka
Pixabay
Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych (KRDL) przedstawiła stanowisko wobec projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (MZ 1760), w tym programu „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”.

Choć KRDL z uznaniem odnosi się do idei bilansów zdrowia dorosłych, to jednak wyraża głębokie zaniepokojenie brakiem konsultacji projektu z przedstawicielami środowiska diagnostów laboratoryjnych, zbyt wąskim zakresem badań laboratoryjnych przewidzianych w programie oraz pomijaniem roli diagnostów w planowaniu i realizacji procesów diagnostycznych.

Rada podnosi również alarm wobec nasilającej się praktyki poboru próbek i zlecania analiz bez zapewnienia odpowiedniego nadzoru merytorycznego. To zjawisko, podobnie jak stosowanie rażąco niskich cen przy rozliczaniu badań z medycznymi laboratoriami diagnostycznymi, prowadzi do obniżenia jakości diagnostyki, deprecjacji zawodu diagnosty laboratoryjnego i pogarszania standardów pracy laboratoriów.

W swoim stanowisku KRDL apeluje o:

  • rzeczywisty dialog z przedstawicielami zawodów medycznych przy tworzeniu systemowych rozwiązań,
  • przywrócenie właściwej roli diagnosty laboratoryjnego w opiece zdrowotnej,
  • wprowadzenie mechanizmów przeciwdziałających komercjalizacji i zaniżaniu wartości badań diagnostycznych.

Dodatkowo KRDL formułuje kluczowe postulaty systemowe, w tym:

  1. Włączenie diagnostów laboratoryjnych do realizacji bilansu – jako osób uprawnionych do interpretacji wyników badań i prowadzenia porad edukacyjnych.
  2. Możliwość realizacji bilansu w medycznych laboratoriach diagnostycznych – co skróci ścieżkę pacjenta i odciąży lekarzy POZ.
  3. Zmianę modelu finansowania – odrębne finansowanie badań przez NFZ, z określeniem minimalnych stawek jednostkowych.
  4. Rozszerzenie kompetencji diagnostów w poradzie edukacyjnej – z możliwością informowania pacjentów o wynikach i zalecania działań profilaktycznych.
  5. Lepszą organizację procesu – podział bilansu na etap „przedlekarski” i „lekarski” w celu zwiększenia dostępności świadczenia.
  6. Rozszerzenie listy chorób objętych diagnostyką – m.in. o kiłę, chlamydię, HPV i inne choroby przenoszone drogą płciową.
  7. Włączenie przedstawiciela KRDL do zespołu ds. opieki koordynowanej w POZ.

– Pominięcie diagnostów laboratoryjnych w programie „Moje zdrowie” jest decyzją niezrozumiałą, zwłaszcza że jego fundamentem są badania laboratoryjne. Medycyna laboratoryjna nie jest zapleczem, lecz filarem współczesnej opieki zdrowotnej – bez niej nie ma skutecznej profilaktyki ani bezpiecznej terapii. Tym bardziej zaskakuje fakt, że nie wzięto pod uwagę potencjału kompetencji diagnostów laboratoryjnych, naszych wcześniejszych deklaracji gotowości do zaangażowania się w prowadzenie porady diagnostycznej i edukację pacjenta. Rozwiązania przyjęte w projekcie powinny uwzględniać potencjał diagnostów laboratoryjnych, rzeczywiste kompetencje diagnostów oraz warunki, w jakich wykonują czynności medycyny laboratoryjnej. Potrzebujemy systemu ochrony zdrowia, w którym uwzględnia się optymalizację działań wykorzystując dostępną wiedzę, odpowiedzialność i profesjonalizm diagnostów laboratoryjnych – mówi dr n. med. Monika Pintal-Ślimak, prezes KRDL.

KRDL deklaruje gotowość do współpracy z Ministerstwem Zdrowia i zespołami eksperckimi, wskazując, że tylko włączenie medycyny laboratoryjnej na właściwym poziomie organizacyjnym, merytorycznym i finansowym zapewni pacjentom dostęp do rzetelnej, nowoczesnej opieki zdrowotnej.

źródło: notatka prasowa

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także