Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Krzysztof Łanda: opieka koordynowana od marca lub kwietnia 2017 r.

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 18 października 2016 09:46

Krzysztof Łanda: opieka koordynowana od marca lub kwietnia 2017 r. - Obrazek nagłówka
- Nie ma odwrotu od opieki koordynowanej - podkreślił Krzysztof Łanda.

W Wojskowym Instytucie Medycznym odbyła się debata nt. opieki koordynowanej z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, NFZ, lekarzy oraz pacjentów.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda mówił o trudnościach prawnych związanych z wprowadzaniem opieki koordynowanej. Podkreśli, że potrzebne są zmiany w koszyku świadczeń i prawie, które trzeba będzie uprościć. Wskazał na tworzenie kompleksowej opieki zdrowotnej za pomocą akredytacji dla różnych grup chorób. Usieciowienie szpitali z uwzględnieniem demografii w danym regionie oraz tworzenie kompleksowej opieki w drodze akredytacji w konkretnym zakresie leczenia, na przykład Breast Units to ważne elementy programu resortu zdrowia. Podkreślił, że pacjentom zależy na dwóch rzeczach: dobrej dostępności do świadczeń i dobrej jakości. - Jakość kosztuje, ale brak jakości kosztuje jeszcze więcej - powiedział Łanda.

-  Pacjenci zasługują na kompleksowy proces leczenia, podczas którego zrealizuje się wszystkie niezbędne kroki. Do tej pory nie leczyliśmy pacjentów tylko wykonywaliśmy procedury medyczne. Cieszę się, że od tego odchodzimy. Koordynowana opieka medyczna pokazuje drogę od pacjenta chorego do pacjenta zdrowego. Kompleksowo działające ośrodki wymagają pilnego wsparcia oraz dodatkowych pieniędzy, które pozwolą na pokrycie wszystkich kosztów leczenia – zaznaczył gospodarz debaty gen. bryg. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Dodał, że opieka koordynowana funkcjonuje w wielu krajach. Ale nie można wprowadzić jej z dnia na dzień. - Tam zmiany odbywały się latami. Opieka koordynowana jest konieczna - mówił Gielerak. 

Do planów Ministerstwa Zdrowia odniósł się prezes NFZ Andrzej Jacyna, który podkreślił, że istotne w zakresie tworzenia kompleksowego leczenia, jest połączenie prac NFZ z planami resortu zdrowia oraz AOTMiT. „Obecnie pacjent po odbytej chorobie po opuszczeniu szpitala jest pozostawiony sam sobie, czekając niejednokrotnie na niezbędne świadczenia w tej samej kolejce co pozostali pacjenci. Chcemy, aby opieka nad pacjentem odbywała się w sposób ciągły. Spotkałem się z dobrym odzewem towarzystw naukowych i konsultantów krajowych. Obecnie pracujemy nad zmianami w kardiologii i onkologii. Chcemy przedłożyć Ministerstwu Zdrowia wypracowane wspólnie propozycje zmian”.   Wskazał na brak koordynacji w postępowaniu pooperacyjnym i zapowiedział, że NFZ chce to zmienić, wprowadzając leczenie przyszpitalne. - Środków na zdrowie jest za mało. Politycy musza podjąć decyzję o wzroście nakładów na ochronę zdrowia. Po nadwykonaniach widzę, że gwałtownie one rosną. Taka jest sytuacja demograficzna. Nie stać nas przy tym budżecie na wykupienie wszystkich potrzebnych świadczeń.  Być może finansowanie budżetowe będzie korzystniejsze - mówił Jacyna. Dodał, że jest zwolennikiem połączenia składki zdrowotnej z chorobową, co pozwoliłoby lepiej wykorzystać środki i w dłuższej perspektywie przyniosło oszczędności. 

Z kolei prof. dr hab. med. Jan Kuś, kierownik I Kliniki Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc podkreślił problem braku dostępności skutecznych terapii dla polskich pacjentów z chorobami rzadkimi, w tym przede wszystkim borykających się z samoistnym włóknieniem płuc (IPF) – jedną z postaci idiopatycznych śródmiąższowych zapaleń płuc, która prowadzi do niedotlenienia organizmu. „Dostępność do leczenia farmakologicznego, na przykładzie IPF, pokazuje, że pacjenci ci są poza systemem. Średnie rokowania na przeżycie tych pacjentów jest niższe niż niektórych chorych na nowotwory. Trzeba ułatwić dostęp do leczenia tym pacjentom, tak aby nie byli wykluczeni. Dopóki nie pochylimy się nad tymi pacjentami nie możemy mówić w ich przypadku o kompleksowości leczenia”. 

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także