Obowiązek wystawiania e-skierowań (od 1 lipca) wynika z dwóch rozporządzeń Ministra Zdrowia – z dnia 2 stycznia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej oraz z dnia 16 lutego 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.
Niestety, świadczeniodawcy podczas próby wystawiania takich skierowania napotykają na liczne problemy techniczne. Część z nich uniemożliwia wystawienie e-skierowania.
Z czego wynikają problemy?
- Po pierwsze – z niezgodności danych osobowych pacjenta zapisanych w bazie danych Platformy P1, takich jak imię czy nazwisko, z rzeczywistymi danymi pacjenta wskazywanymi w skierowaniu;
- Po drugie – z niezgodności adresu zameldowania pacjenta zapisanego w bazie danych Platformy P1 z jego adresem zamieszkania czy pobytu, wskazanym w złożonej przez pacjenta deklaracji wyboru;
- Po trzecie – z braku możliwości dołączenia do e-skierowania skanów czy zdjęć badań, co spowodowane jest zbyt niskim limitem wielkości załączników.
– Obowiązujący w obecnym kształcie system uniemożliwia nam, lekarzom zabezpieczenie potrzeb naszych pacjentów, dlatego konieczne jest niezwłoczne jego usprawnienie. Uważamy, że do czasu wyeliminowania problemów technicznych, lekarze powinni mieć prawo wystawiania skierowań na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową w formie papierowej – mówi Bożena Janicka podkreślając jednocześnie, że w przyszłości każde wdrażane przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązanie informatyczne powinno być bardziej przemyślane i przetestowane niż ww. system e-skierowań czy wprowadzone bezprawnie limity na wypisywanie recept.
inf pras PPOZ