Trzy osoby mają szanse zostać rzecznikiem praw pacjenta:
- Bartłomiej Łukasz Chmielowiec
- Dorota Karkowska
- Magdalena Matysiak.
Zgodnie z art. 44 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, nabór na stanowisko Rzecznika przeprowadza zespół powołany przez ministra właściwego do spraw zdrowia, liczący co najmniej 3 osoby, których wiedza i doświadczenie dają rękojmię wyłonienia najlepszych kandydatów. W toku naboru zespół wyłania nie więcej niż trzech kandydatów, których przedstawia Prezesowi Rady Ministrów.
"Z dniem 12 grudnia 2016 r. Prezes Rady Ministrów Pani Beata Szydło odwołała Panią Krystynę Barbarę Kozłowską z funkcji Rzecznika Praw Pacjenta. Pani Krystyna Barbara Kozłowska będzie pełniła swoje obowiązki do czasu powołania następcy na stanowisku Rzecznika Praw Pacjenta".
PiS Kozłowską chciał odwołać w 2011 r., kiedy ta złożyła sprawozdanie z prac w 2009 r.
- Ten rzecznik po prostu nie pracuje - mówił Bolesław Piecha, ówczesny przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.
Działania rzecznika wielokrotnie krytykował Maciej Hamankiewicz prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Prezes NRL napisał list do premier Beaty Szydło, w którym domaga się analizy działań rzecznika praw pacjenta. "Rzecznik Praw Pacjenta, zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2012 r. poz. 159, z późn. zm.), powinien mieć na celu ochronę praw pacjentów, natomiast jego działanie w praktyce sprowadza się do oskarżania lekarzy" - skarży się w liście Maciej Hamankiewicz, prezes NRL. Jego zdaniem rzecznik prawa pacjenta podważa kompetencje i etykę zawodową lekarzy.
Źródło: RPP/TVN24/Medexpress.pl