Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Lekarze POZ chcą wiedzieć: kto zapłaci za nieubezpieczonych?

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 20 lutego 2015 08:00

Lekarze POZ chcą wiedzieć: kto zapłaci za nieubezpieczonych? - Obrazek nagłówka
W systemie e-WUŚ ok. 3 mln Polaków nie ma potwierdzonego prawa do świadczeń. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej otrzyma za takiego pacjenta stawkę kapitacyjną jedynie za okres trzech miesięcy. Jeśli po tym czasie pacjent zgłosi się na wizytę, to NFZ jej nie sfinansuje. Jeśli nie NFZ, to kto?

 nfz

W systemie  e-WUŚ ok. 3 mln Polaków nie ma potwierdzonego prawa do świadczeń. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej otrzyma za takiego pacjenta stawkę kapitacyjną jedynie za okres trzech miesięcy. Jeśli po tym czasie pacjent zgłosi się na wizytę, to NFZ jej nie sfinansuje. Jeśli nie NFZ, to kto?

Porozumienie Zielonogórskie zapowiada, że wystąpi do prezesa NFZ o jednoznaczną interpretację przepisów dotyczących finansowania porad udzielanych pacjentom na podstawie oświadczeń. Prawo jest niejasne, a z informacji jednego z oddziałów NFZ wynika, że koszty takich świadczeń pokryją sami lekarze.

- Pacjent, którego ubezpieczenia nie potwierdził system eWUŚ, a twierdzi, że jest ubezpieczony, ma prawo złożyć oświadczenie – tłumaczy Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. Lekarz w takiej sytuacji udziela porady, tak jak pacjentowi ubezpieczonemu. Nierozstrzygnięta zostaje kwestia finasowania tych porad.

Jak system działał do tej pory? Do końca zeszłego roku chory – ubezpieczony czy nie – teoretycznie mógł korzystać z porad lekarskich na podstawie oświadczenia bez ograniczeń. Od 1 stycznia 2015 r. NFZ wprowadził trzymiesięczny „termin ważności” takiego dokumentu, jednocześnie nie precyzując, czy po tym okresie pacjenta można uznać za osobę nieubezpieczoną, jeżeli system e-WUŚ nadal tego nie potwierdza.

– Dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przekazał naszemu Związkowi interpretację, z której wynika, że pacjent ma prawo do jednego oświadczenia w 2015 roku o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego, na mocy to którego świadczeniodawca (lekarz POZ) otrzyma stawkę kapitacyjną za pacjenta przez 3 kolejne okresy rozliczeniowe (czyli przez 3 miesiące kalendarzowe) i to jest interpretacja oparta na cytowanym dokumencie – wyjaśnia  Marek Twardowski, szef lubuskiego Porozumienia Zielonogórskiego. 

Co to oznacza? W praktyce lekarz podstawowej opieki zdrowotnej otrzyma za takiego pacjenta stawkę kapitacyjną jedynie za okres trzech miesięcy. Jeśli po tym czasie pacjent zgłosi się na wizytę, to NFZ jej nie sfinansuje.

- Skala problemu jest ogromna, bo w systemie  e-WUŚ ok. 3 mln Polaków nie ma potwierdzonego prawa do świadczeń – dodaje Jacek Krajewski. - Nikt nie wie, ile nie ma ich naprawdę, a u ilu wynika to z błędów w systemie. A NFZ najwyraźniej nie jest zainteresowany wyjaśnieniami. Po co, skoro lekarze i tak będą leczyć wszystkich przez najbliższe trzy miesiące…

Źródło: Federacja PZ

Czytaj także: Czy lekarze rodzinni zostali oszukani?

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Photo_-Prof.-Robert-Twycross_

Palliative care in Poland

15 listopada 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (34)
15 listopada 2024
iStock-1401899005
23 października 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
22 października 2024
186304999

Nie będzie alkoholu na Allegro

18 października 2024
Nuvaxovid
16 października 2024
vlcsnap-2024-10-15-11h24m40s385
Vaccine Forum 2024

Sankcje za niezaszczepienie dziecka? W Polsce to tylko teoria

15 października 2024