W tej sprawie odbyło się spotkanie przedstawicieli NFZ z przedstawicielami Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Przedstawiciele PPOZ przekazali informację podsumowującą proces zawierania umów na 2015 rok, realizację i uwagi do pakietu onkologicznego oraz przybliżyli problem związany z wystawianiem skierowań do poradni specjalistycznych.
-Problemem, z jakim borykają się lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, to odsyłanie do POZ po nowe skierowania do dalszego leczenia specjalistycznego - to trwająca nadal niewiedza lub wręcz dezinformacja w zakresie wystawiania skierowań do leczenia specjalistycznego po 1 stycznia 2015 roku, z uwzględnieniem skierowań do okulistów i dermatologów. A przecież nic się nie zmieniło w leczeniu pacjentów już prowadzonych we wszystkich poradniach specjalistycznych, również tych okulistycznych i dermatologicznych. Skierowania otrzymują tylko pacjenci z nowymi schorzeniami jako pacjenci pierwszorazowi- informuje Eugeniusz Michałek z PPOZ.
W związku z taką sytuacją Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiedział wystosowanie szczegółowych komunikatów dotyczących zasad realizacji świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, realizowanych na podstawie wystawionych skierowań, w szczególności zasad wystawiania skierowań na porady pierwszorazowe oraz kontynuacji realizowanego leczenia specjalistycznego z uwzględnieniem informacji zwrotnej o wynikach prowadzonego leczenia, przekazywanej do lekarza wystawiającego skierowanie.
– Podczas spotkania omówiono ponadto propozycje i rozwiązania w zakresie badań diagnostycznych wykonywanych w POOZ (określenie punktowej wyceny takich badań oraz określenie wartości progowej, umożliwiającej rozliczenie świadczeń z zastosowaniem zwiększonej stawki kapitacyjnej), oraz ze sprawozdawczością w POZ. Jednocześnie zgłosiliśmy uwagi związane z funkcjonowaniem pakietu onkologicznego w kontekście bezpośredniego kierowania pacjenta z wydaną kartą do leczenia szpitalnego, gdzie brak w karcie takiego skierowania – co wymaga dodatkowo - skierowania do szpitala oraz z zasadami postępowania lekarzy dentystów związanego z podejrzeniem u pacjenta choroby nowotworowej – wymienia Bożena Janicka, prezes PPOZ.
W tej sprawie zaplanowano kolejne spotkania przedstawicieli NFZ i lekarzy z PPOZ.
Źródło: PPOZ