Samorząd lekarski wyraża zdecydowany protest przeciwko rozwiązaniom zawartym w projekcie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, prowadzącym do wyeliminowania nadzoru lekarskiego w procesie rehabilitacji pacjentów.
W związku z toczącymi się w Senacie pracami legislacyjnymi nad projektem ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (druk nr 1103) Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował w dniu 28 września br. pismo do Marszałka Senatu RP - Bogdana Borusewicza, Wicemarszałka Senatu RP - Stanisława Karczewskiego oraz Przewodniczącego Komisji Zdrowia Senatu RP - Rafała Muchackiego. W piśmie tym wskazuje, iż samorząd lekarski wyraża zdecydowany protest przeciwko rozwiązaniom zawartym w przedmiotowym projekcie, prowadzącym do wyeliminowania nadzoru lekarskiego w procesie rehabilitacji pacjentów:
"Brak przepisów przewidujących nadzór lekarzy nad kierowaniem do zabiegów i prowadzeniem fizjoterapii stanowi nie teoretyczne, ale praktyczne zagrożenia dla bezpieczeństwa pacjentów. Jedynie lekarz posiada wykształcenie umożliwiające prawidłowe przeprowadzenie procesu diagnostycznego. Wyeliminowanie tego elementu stanowi poważny błąd.
Poza tym należy wskazać, że świadczenia fizjoterapeutyczne są elementem procesu rehabilitacji, a fizjoterapeuta wykonuje jedynie niektóre świadczenia obok świadczeń zdrowotnych z zakresu rehabilitacji realizowanych przez inne osoby, przede wszystkim przez lekarzy specjalistów. Aktualny program kształcenia fizjoterapeutów i zakres zdobywanej przez nich wiedzy nie są wystarczające do uznania, że fizjoterapeuci mogą w pełni samodzielnie kwalifikować i planować zabiegi fizjoterapeutyczne, wydawać opinię i orzeczenia, zlecać wyroby medyczne, sprawować nadzór nad udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
Samorząd lekarski w stanowiskach podjętych dotychczas przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej odniósł się także krytycznie do uznania zawodu fizjoterapeuty za zawód zaufania publicznego i utworzenia samorządu zawodowego zaufania publicznego fizjoterapeutów, przywołując rozumienie tego pojęcia przez Trybunał Konstytucyjny. Należy zaznaczyć, że powoływanie do życia kolejnych samorządów zawodowych stoi w sprzeczności z deklaracjami koalicji rządzącej dotyczącymi deregulowania poszczególnych dziedzin życia.
Ustawowa regulacja zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty powinna przyczynić się do zwiększenia dostępności świadczeń z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji. Osiągnięcie tego celu nie może jednak odbywać się kosztem pogorszenia jakości tych świadczeń i narażeniem bezpieczeństwa pacjentów. Wiodącą rolę w procesie rehabilitacji pacjenta, w szczególności w zakresie diagnozowania choroby oraz planowania i koordynacji tego procesu, pełnić powinien lekarz, co zapewni kontrolę nad właściwą jakością tych świadczeń i bezpieczeństwem ich udzielania.
W związku z powyższym apelujemy, aby w ustawa w takim kształcie nie została podjęta. Przy tak ważnej sprawie dla chorych w Polsce, decyzja nie powinna być podejmowana pod wpływem impulsu politycznego, lecz w wyniku dyskusji merytorycznej wszystkich, którym los Polaków leży na sercu."
Do zakończenia procesu legislacji i wejścia ustawy w życie wymagane jest jeszcze przyjęcie ustawy przez Senat i akceptacja prezydenta RP Andrzeja Dudy. Czy taka ustawa zadowala fizjoterapeutów?
Przyjęty poselski projekt ustawy jest prawie całkowicie zbieżny merytorycznie z projektem obywatelskim, przyjętym przez wszystkie kluby parlamentarne w dniu 10 września br. w trakcie pierwszego czytania w Sejmie, z czego cieszy się stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.
„Mamy obecnie jedną, wspólnie długo oczekiwaną ustawę, popieraną zarówno przez całe środowisko fizjoterapeutów jak i Parlament oraz stronę rządową reprezentowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Najważniejsze jednak, że ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom milionów pacjentów. Mimo że proces procedowanianie jest jeszcze zakończony, chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia obecnego etapu. Momentem przełomowym dla naszej sprawy, było na pewno złożenie projektu obywatelskiego, co spowodowało większą mobilizację parlamentarzystów oraz MZ i przyspieszenie prac nad projektem poselskim. Dlatego też jesteśmy świadomi, że to Wam wszystkim, którzy byliście zaangażowani w zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim zawdzięczamy obecny sukces. Bardzo dziękujemy!” – napisali fizjoterapeuci.
Projekt ustawy:
- zapewnia bezpieczeństwo obywateli korzystających z usług fizjoterapii
- zwiększa dostęp do naszych usług
- definiuje nas jako medyczny zawód zaufania publicznego
- reguluje prace samorządu zawodowego
- reguluje prawa wykonywania zawodu
- reguluje zasady kształcenia przed- i podyplomowego w tym specjalizacyjnego
- definiuje szereg innych istotnych regulacji zapewniających rozwój nowoczesnej fizjoterapii.
Ustawa wprowadza jednostopniowe studia magisterskie, po których każdy absolwent będzie zdawał egzamin państwowy aby uzyskać prawo wykonywania zawodu (dotyczy to TYLKO osób, które rozpoczną studia w 2017 roku co oznacza, że pierwszy egzamin odbędzie się najwcześniej w roku 2022).
Na ostatniej Sejmowej Komisji Zdrowia 24 września br. przyjęte zostały dodatkowe 30 poprawek. Miały one charakter legislacyjno-redakcyjny i wynikały z raportu Biura Analiz Sejmowych, w kwestii zgodności ustawy z prawem Unii Europejskiej.
Przypomnijmy, że lekarze sprzeciwiali się takim rozwiązaniom, żeby fizjoterapeuci sami decydowali, o tym jak powinien wyglądać proces rehabilitacji pacjenta.
Źródło: nil.org.pl