Kolegium Lekarzy Rodzinnych zaapelowało o prowadzenie negocjacji z MZ jednocześnie ze wszystkimi organizacjami reprezentującymi lekarzy rodzinnych.
Kolegium Lekarzy Rodzinnych odniosło się do ankiety przesłanej przez NFZ świadczeniodawcom. Zdaniem lekarzy przedstawione warianty nie dają gwarancji finansowania POZ w 2015 r. na wystarczającym poziomie i stwarzają zagrożenie dla stabilności praktyk, wymuszają ograniczenia w kierowaniu na badania dodatkowe, przyczyniają się do pogorszenia relacji lekarzy z pacjentami oraz utrudniają współpracę lekarzy rodzinnych i specjalistów.
Zdaniem Kolegium Lekarzy Rodzinnych przedstawione warianty powinny zostać zdecydowanie odrzucone przez lekarzy rodzinnych, innych lekarzy POZ oraz samorządy będące organami założycielskimi dla publicznych podmiotów leczniczych. Kolegium Lekarzy Rodzinnych zaapelowało także o prowadzenie negocjacji jednocześnie ze wszystkimi organizacjami reprezentującymi lekarzy rodzinnych.
KLRwP uczestniczyło w negocjacjach z MZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych w 2015 r. Przedstawiciele lekarzy w trakcie ostatniego spotkania z MZ wyrazili następujące stanowisko:
- stawka kapitacyjna powinna być wyższa niż proponowana przez MZ,
- wskaźnik 3,9 za rozpoznania I i E wg ICD-1-, powinien pozostać i powinien być liczony od nowej, wyższej stawki bazowej (a nie jak proponuje MZ od 96 zł w wariancie 2),
- część budżetu, wynikającego z dodatkowej pracy z tytułu wprowadzenia skierowań do okulistów i dermatologów, powinnien być wyższy niż w pozycji MZ
- rozliczanie badań USG, spirometrii i echo serca powinno odbywać się w taki sposób, jak obecnie rozliczane są kolonoskopia i gastroskopia (finansowane przez NFZ).
Źródło: Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce
Czytaj także: