Od początku listopada do końca bieżącego roku wszystkie gabinety podstawowej opieki zdrowotnej będą otwarte - informuje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.
- Biorąc pod uwagę konieczność zagwarantowania pacjentom dostępności do świadczeń zdrowotnych - złożyliśmy aneksy i przedłużyliśmy nasze umowy. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy kontynuować rozmów dotyczących rozwiązania problemów, z jakimi od lat boryka się podstawowa opieka zdrowotna w Polsce - powiedziała Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Zdaniem Janickiej nadal trzeba wyjaśnić wiele problemów POZ. M.in. doprecyzować sprawozdawczość w poz. Wątpliwości lekarzy budzi także zasadność wskaźnika badań diagnostycznych wykonywanych w poz (podniesienie pułapu badań), do którego zgłoszono dużo uwag. Problemem jest również niedobór lekarzy rodzinnych w Polsc.e
- W ciągu zaledwie 2 lat zapewne nie wykształci się odpowiednia kadra lekarska, dlatego konieczne są zmiany legislacyjne, wnioskowane już przez PPOZ do Ministerstwa Zdrowia. Chcemy wydłużenia ustawowego terminu o kolejne 10 lat lub bez wyznaczania konkretnej daty. Proponowane przez nas organizacyjne regulacje są bardzo istotne dla sprawnego funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej, a w przypadku kwalifikacji lekarzy pozwolą na zabezpieczenie ciągłości świadczeń dla pacjentów, w szczególności w małych miejscowościach – powiedziała Janicka.
Źródło: PPOZ