Jak czytamy w piśmie skierowanym przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich do Michała Dzięgielewskiego, dyrektora Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, do RPO dotarła informacja o wprowadzeniu przez Centrum e-Zdrowia limitów na wystawianie e-recept przez lekarzy.
„Jak wynika z tych informacji, obostrzenia funkcjonują od 3 lipca i polegają na ingerencji w prawo wykonywania zawodu przez lekarzy. Wprowadzają bowiem zakaz wystawiania przez lekarzy więcej niż 300 recept w ciągu dziesięciu godzin pracy. Może to prowadzić do ograniczenia praw pacjentów do świadczeń zdrowotnych”, czytamy w piśmie.
Jak dodaje Piotr Mierzejewski, dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze RPO, w przestrzeni publicznej formułowane są obawy co do hipotetycznej sytuacji, gdy do poradni zgłosi się więcej niż 300 pacjentów potrzebujących leków na receptę. Jednocześnie nie został opublikowany projekt rozporządzenia w tej sprawie.
W związku z tym, dyrektor zespołu prosi Ministerstwo Zdrowia o stanowisko, a zwłaszcza o wskazanie podstawy prawnej limitów wprowadzonych na wystawianie e-recept przez lekarzy.