W dniu 8 września 2017 r. Dyrektor Łódzkiego OW NFZ unieważnił postępowanie konkursowe w zakresie ginekologii i położnictwa I poziom referencyjny, ginekologii i położnictwa N01 N02 oraz ginekologii i położnictwa – pakiet onkologiczny. W postępowaniu złożono 4 oferty, z których 3 musiały zostać przez komisję konkursową odrzucone - informuje rzeczniczka łódzkiego NFZ.
Odrzucono oferty złożone przez:
1. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
2. Medeor sp. z o.o. w Łodzi
3. Szpital Specjalistyczny Pro Familia w Łodzi sp. z o.o.
Jedyną placówką, która spełniła wymogi jest - Salve. Co ciekawe Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jest szpitalem, który znalazł się w sieci, dlatego niezrozumiałe jest dlaczego w ogóle uczestniczył w postępowaniu konkursowym. Dlatego NFZ również odrzucił tę placówkę.
NFZ od razu po unieważnieniu konkursu, postępowanie konkursowe ogłosił jeszcze raz. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu 12 października br., świadczenia udzielane będą od 1 listopada br.
Dlaczego szpital Pro Familia i Medeor zostaną odrzucone? "Niestety, mimo tak długiego czasu na rzetelne przygotowanie ofert, oferty Medeoru i Pro Familii zawierały liczne braki. Ponieważ oferenci nie uzupełnili wszystkich braków wykazanych w wezwaniach do uzupełnienia braków oraz nie wykazali, że spełniają warunki wymagane do realizacji świadczeń, będących przedmiotem postępowania, komisja konkursowa musiała odrzucić oferty na podstawie art. 149 ust. 1 pkt 7 i ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Pragnę podkreślić, że konkurs na świadczenia ginekologiczno-położnicze nie jest konkursem wyłącznie na świadczenia związane z porodem, czyli 2-3 dniowym pobytem w szpitalu. Szpitale mają zapewnić pacjentkom kompleksową opiekę bez względu na to czy będą potrzebowały leczenia szpitalnego od początku ciąży czy z powodów ginekologicznych. W postępowaniu konkursowym komisja konkursowa ocenia oferty wg jednolitych dla szpitali w całej Polsce kryteriów oceny ofert wynikających z rozporządzenia MZ. Oceniamy jakość – rozumiane przez personel, dostęp do laparoskopu, histeroskopu, USG z kolorowym Dopplerem oraz kompleksowość – dostęp do badań TK, RM, RTG na miejscu w szpitalu, kompleksową realizację świadczeń onkologicznych, możliwość kontynuacji leczenia w poradniach przyszpitalnych - poinformowała rzeczniczka łódzkiego NFZ.