Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Maciej Miłkowski: Zmieniamy logikę refundacji. Projekt DNUR przyjęty na Sejmowej Komisji Zdrowia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 6 lipca 2023 11:17

Maciej Miłkowski: Zmieniamy logikę refundacji. Projekt DNUR przyjęty na Sejmowej Komisji Zdrowia - Obrazek nagłówka
Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła po pierwszym czytaniu rządowy projekt dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej (DNUR). Większość proponowanych poprawek zgłaszanych przez opozycję nie została przegłosowana. Posiedzenie komisji rozłożone było na dwa dni. W głosowaniu brało udział 28 posłów. Za przyjęciem nowelizacji zagłosowało 19, nikt nie był przeciwny, a 9 osób wstrzymało się od głosu.

– Ta nowelizacja jest propozycją pierwszych kompleksowych i istotnych zmian w ustawie refundacyjnej od jej wejścia w życie w 2012 roku. Była to bardzo istotna rewolucja w systemie ochrony zdrowia – przypomniał podczas posiedzenia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Jak wskazał wiceszef resortu zdrowia, ustawa sprzed ponad 10 lat usprawniła proces wprowadzania do refundacji nowych leków i wdrażania programów lekowych. Wpłynęła też na ujednolicenie cen produktów leczniczych. Od samego początku pojawiały się jednak propozycje zmian. DNUR ma więc być propozycją naprawienia wielu problemów, które uwidoczniły się przez ostatnią dekadę.

– Dotychczas Ministerstwo Zdrowia w procesie refundacyjnym de facto odpowiadało tylko na wnioski firm farmaceutycznych. Ta ustawa zmienia istotnie tę logikę. Wstępnie zostało to już zrobione dla leków najbardziej innowacyjnych. Minister Zdrowia ocenia nowe rejestracje leków w Europejskiej Agencji Leków i ustala, które są najbardziej obiecujące, a potem przekazuje informację podmiotom odpowiedzialnym, aby mogły złożyć wniosek refundacyjny bez konieczności wykonywania analiz. Zgodnie z nowelizacją, minister zdrowia może również analizować sytuację na rynku leków, które są już zgeneryzowane i stanowią podstawę leczenia. Dotyczy to zarówno leków na receptę, jak i w wyjątkowej sytuacji OTC – jeśli są podstawą leczenia – wyjaśniał Maciej Miłkowski.

Wśród zmian, które wprowadzi nowelizacja znalazły się m.in. te, które są związane ze zwiększeniem marż aptecznych i hurtowych. Z kolei marża detaliczna dla leków recepturowych ma wynieść 25 proc. Zniknąć mają ponadto recepty roczne, a zapis „nie zamieniać” na recepcie przestanie być obligatoryjny i to pacjent zdecyduje, czy wykupi tańszy zamiennik. Projekt ustawy przywraca również możliwość wykonywania szczepienia przeciw COVID-19 i daje możliwość wykonywania zalecanych szczepień ochronnych przez farmaceutów.

– Pacjenci bardzo dobrze przyjęli nową usługę, czyli wykonywanie szczepień w aptekach, dlatego też uregulowanie ustawowe tej kwestii jest kluczowe z punktu widzenia zdrowia pacjentów, jak i naszego zawodu. Jestem przekonana, że rozszerzenie szczepień ochronnych wykonywanych w aptekach zwiększy wyszczepialność pacjentów w Polsce. My jako środowisko jesteśmy jak najbardziej za tym, żeby Ustawa Refundacyjna była procedowana – powiedziała prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Co z tą reformą?

13 listopada 2024
Nuvaxovid
16 października 2024
Projekt bez nazwy
16 października 2024
Ministerstwo Zdrowia Miodowa
8 października 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Jarosław Kaczyński
31 października 2024
Izabela Leszczyna kolejki
22 października 2024
Monika Wanke-Rytt
Vaccine Forum 2024

Medycy promują szczepienia, ale sami nie świecą przykładem

16 października 2024
iStock-1403233961
15 października 2024
ThinkstockPhotos-491324147
8 października 2024
Teresa Jackowska KZDIM
7 października 2024