Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Małopolska: Krótsze kolejki wśród pacjentów operowanych z powodu zaćmy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 lipca 2019 16:52

Małopolska: Krótsze kolejki wśród pacjentów operowanych z powodu zaćmy  - Obrazek nagłówka
W Małopolsce od kwietnia oddziały okulistyczne systematycznie zwiększają liczbę pacjentów, którzy operowani są z powodu zaćmy w trybie jednodniowym. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na skrócenie czasu oczekiwania, ale również na daje szansę na zabieg większej liczbie pacjentów.

Pacjent po zabiegu usunięcia zaćmy może wrócić od razu do domu. Co więcej nie obowiązują limity, gdyż za każde zrealizowane dla pacjenta świadczenie płaci NFZ. Zabiegi usunięcia zaćmy realizowane są w 3 trybach: hospitalizacji, hospitalizacji planowej oraz chirurgii jednego dnia.

Według danych, w styczniu 2019 roku, aż 75% pacjentów po zabiegu mogło spokojnie wrócić do domu, pozostały procent pacjentów zostawał w szpitalu od 2 do 3 dni. W części placówek pobyt kilkudniowy dotyczył wszystkich pacjentów.

Kilkudniowe hospitalizacje to przede wszystkim wyższy koszt dla szpitala oraz płatnika, a także dłuższy czas oczekiwania na zabieg. W najlepszych zagranicznych ośrodkach tylko od 5 do 10% pacjentów przebywa przez kilka dni w szpitalu z powodu zaćmy.

Dobra organizacja to podstawa

W czerwcu tego roku, ponad 96 % pacjentów opuszczało szpital praktycznie w dniu zabiegu. Dobrze zaplanowana praca szpitali pozwoliła na wykonanie jednodniowego kompleksowego zabiegu i odesłanie pacjentów z powrotem do domów. W trybie jednego dnia przyjmował pacjentów chociażby Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie.

Od 1 kwietnia 2019 roku NFZ nie limituje finansowo zabiegu usunięcia zaćmy. Po kwartale zgodnie ze złożonym wnioskiem szpitale otrzymają zapłatę za wszystkie wykonane zabiegi. Do placówek, w których operowani są pacjenci z zaćmą, trafi w roku 2019 o ok. 15 mln złotych więcej niż dotychczas.

Prognozuje się, że w Małopolsce docelowo średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w przypadkach pilnych w ciągu roku, skróci się do miesiąca, a w przypadkach stabilnych do około roku.

Akurat w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie, który wykonuje najwięcej zabiegów usunięcia zaćmy w województwie oraz gdzie czeka największa liczba pacjentów już widoczne są zmiany w nielimitowanych świadczeniach. Przejście z trybu hospitalizacja, na tryb 1 dzień dało finalnie 95% pacjentów, którzy aktualnie opuszczają szpital po zabiegu. Co więcej, czas oczekiwania skrócił się o 150 dni, a liczba pacjentów zmalała do 6,5 tyś.

W I półroczu 2019 roku małopolskie placówki wykonały 12 728 zabiegów, czyli o 1 746 więcej niż w 2018 r., przy czym znaczący wzrost wykonania widać w 2 kwartale – o ponad 1000 zabiegów – co jest wynikiem zniesienia limitów w zabiegach uśnięcia zaćmy.

Źródło: Inf. pras.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także