Pacjent po zabiegu usunięcia zaćmy może wrócić od razu do domu. Co więcej nie obowiązują limity, gdyż za każde zrealizowane dla pacjenta świadczenie płaci NFZ. Zabiegi usunięcia zaćmy realizowane są w 3 trybach: hospitalizacji, hospitalizacji planowej oraz chirurgii jednego dnia.
Według danych, w styczniu 2019 roku, aż 75% pacjentów po zabiegu mogło spokojnie wrócić do domu, pozostały procent pacjentów zostawał w szpitalu od 2 do 3 dni. W części placówek pobyt kilkudniowy dotyczył wszystkich pacjentów.
Kilkudniowe hospitalizacje to przede wszystkim wyższy koszt dla szpitala oraz płatnika, a także dłuższy czas oczekiwania na zabieg. W najlepszych zagranicznych ośrodkach tylko od 5 do 10% pacjentów przebywa przez kilka dni w szpitalu z powodu zaćmy.
Dobra organizacja to podstawa
W czerwcu tego roku, ponad 96 % pacjentów opuszczało szpital praktycznie w dniu zabiegu. Dobrze zaplanowana praca szpitali pozwoliła na wykonanie jednodniowego kompleksowego zabiegu i odesłanie pacjentów z powrotem do domów. W trybie jednego dnia przyjmował pacjentów chociażby Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie.
Od 1 kwietnia 2019 roku NFZ nie limituje finansowo zabiegu usunięcia zaćmy. Po kwartale zgodnie ze złożonym wnioskiem szpitale otrzymają zapłatę za wszystkie wykonane zabiegi. Do placówek, w których operowani są pacjenci z zaćmą, trafi w roku 2019 o ok. 15 mln złotych więcej niż dotychczas.
Prognozuje się, że w Małopolsce docelowo średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w przypadkach pilnych w ciągu roku, skróci się do miesiąca, a w przypadkach stabilnych do około roku.
Akurat w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie, który wykonuje najwięcej zabiegów usunięcia zaćmy w województwie oraz gdzie czeka największa liczba pacjentów już widoczne są zmiany w nielimitowanych świadczeniach. Przejście z trybu hospitalizacja, na tryb 1 dzień dało finalnie 95% pacjentów, którzy aktualnie opuszczają szpital po zabiegu. Co więcej, czas oczekiwania skrócił się o 150 dni, a liczba pacjentów zmalała do 6,5 tyś.
W I półroczu 2019 roku małopolskie placówki wykonały 12 728 zabiegów, czyli o 1 746 więcej niż w 2018 r., przy czym znaczący wzrost wykonania widać w 2 kwartale – o ponad 1000 zabiegów – co jest wynikiem zniesienia limitów w zabiegach uśnięcia zaćmy.
Źródło: Inf. pras.