Deklaracja dyrektora generalnego WHO została wydana na wniosek Komitetu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych IHR, złożonego z niezależnych ekspertów, którzy dokonali przeglądu danych przedstawionych przez ekspertów z WHO i pochodzących z krajów dotkniętych chorobą. Komitet poinformował Dyrektora Generalnego, że uważa wzrost mpox za zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, z potencjałem dalszego rozprzestrzeniania się w krajach Afryki i prawdopodobnie poza kontynentem.
– Pojawienie się nowej odmiany mpox jej szybkie rozprzestrzenianie się we wschodniej Demokratycznej Republice Konga oraz zgłaszanie przypadków w kilku sąsiednich krajach są bardzo niepokojące. Potrzebna jest skoordynowana międzynarodowa odpowiedź, aby powstrzymać te ogniska i ratować życie – dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Od początku roku w Afryce stwierdzono około 15 tysięcy przypadków zachorowań i 461 zgonów z powodu mpox. 39 proc zachorowań i 62 proc. zgonów dotyczy dzieci poniżej piątego roku życia. Co piąta ofiara nie ukończyła pierwszego roku życia.