Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Mamy najnowszy sondaż przed ciszą wyborczą!

MedExpress Team

MedExpress Team

Mamy najnowszy sondaż przed ciszą wyborczą! - Obrazek nagłówka
Thinkstock/Getty Images
Poznaj wyniki badania opinii społecznej przeprowadzonego przez Viavox Call Contact Center. Wyniki są zaskakujące!

Poznaj wyniki badania opinii społecznej przeprowadzonego przez Viavox Call Contact Center. Będziecie zaskoczeni!

 

 1

2

 

3Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1040 dorosłych Polaków w dniach 21/22/10.2015.  W badaniu ujęto tylko komitety zarejestrowane w całej Polsce.

PiS może liczyć na 31,24% poparcie, zaś PO na 22,35. W Sejmie znalazłyby się jeszcze 4 partie. Poza Sejmem PSL i partia Razem. 

Wyniki:
1. Frekwencja 51%
2. Niezdecydowani 11,54%
3. Wyniki zagregowane:
PiS 31,24%
PO 22,35%
Razem 2,31%
ZL 8,92%
PSL 4,95%
Nowoczesna 7,78%
Korwin 5,2%
Kukiz 5,71%

Przypomnijmy programy wyborcze partii dotyczące ochrony zdrowia: 

Prawo i Sprawiedliwość

Program PiS w zakresie zdrowia jest wyjątkowo obszerny. 

„Po wielu latach wyrzeczeń i obciążeń związanych z transformacją, Polacy maja prawo do nowoczesnej, sprawnej i niezawodnej opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie europejskim, a pracownicy: lekarze, pielęgniarki, położne zasługują na godziwe wynagrodzenia.

Naszym celem jest system ochrony zdrowia zapewniający obywatelom bezpieczeństwo zdrowotne  i powszechny dostęp do świadczeń na równych zasadach dla wszystkich pacjentów. Opowiadamy się za ewolucyjnymi, konsekwentnie wprowadzanymi zmianami w systemie ochrony zdrowia.” – zapowiada PiS. Oto główne punkty programu:

Narodowy Fundusz Zdrowia – do likwidacji

Wydatki na służbę zdrowia będą planowane w budżecie państwa, do którego powróci też składka na ubezpieczenie zdrowotne. Ministerstwo przygotuje plan finansowania świadczeń łącznie z planem podziału środków na poszczególne województwa.

Po dokonaniu reorganizacji systemu opieki zdrowotnej i zmianie finansowania na budżetowy zwiększymy stopniowo nakłady na służbę zdrowia, tak, aby osiągnęły one poziom średniej europejskiej.

Z budżetu państwa wydzielone zostaną środki na inwestycje i modernizację zakładów opieki zdrowotnej. Utworzony zostanie Fundusz Budowy, Modernizacji i Utrzymania Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. Będzie on wspomagał samorządy oraz państwowe podmioty w budowie nowych obiektów oraz utrzymaniu, przekształcaniu i modernizacji istniejących.

Krótsze kolejki do lekarzy

Sieć szpitali publicznych rozmieszczonych odpowiednio do potrzeb ludności jest podstawowym narzędziem organizowania działalności leczniczej. Żaden szpital nie zostanie przy tym zamknięty, nie dopuścimy też do dalszej komercjalizacji i prywatyzacji szpitali. Stworzymy mechanizm pozwalający odejść już skomercjalizowanym czy sprywatyzowanym jednostkom od szkodliwej formuły spółek prawa handlowego w podmioty działające w formule prawnej nie dla zysku. Tylko takie szpitale (non-profi t) będą finansowane z budżetu. Z budżetu będą finansowane też sprywatyzowane w ogromnej większości ZOZ-y, ale z uwzględnieniem godziwej stopy zysku.

Plan dostępności obejmie również specjalistyczne świadczenia ambulatoryjne.

Chcąc skrócić kolejki do lekarzy specjalistów musimy przywrócić rolę lekarza pierwszego kontaktu

Lekarz pierwszego kontaktu ma być przewodnikiem pacjenta po systemie. Powinien on świadczyć wiele usług pozostających dzisiaj w kompetencjach lekarzy specjalistów.

Odbiurokratyzujemy pracę lekarzy. Wypełnianie nadmiernej ilości procedur ogranicza czas, który lekarze powinni poświęcić pacjentom. Nie może być tak, aby pracownicy medyczni tracili czas na wypisywanie stosu niepotrzebnych nikomu dokumentów. Lekarze, pielęgniarki i pozostały personel medyczny muszą mieć czas na właściwe wykonywaniu swoich obowiązków. Dokumentacja medyczna zostanie uproszczona i ujednolicona.

Ratownictwo medyczne musi być służbą państwową. Powstrzymamy dalszą komercjalizację czy  prywatyzację tych usług medycznych.

Dyspozytor wysyłający do chorego karetkę potrzebuje pewności, że nie będzie rozliczany z ilości wyjazdów, że nie będzie presji na ich ograniczenie. Pacjent musi mieć gwarancję, że przyjazd karetki nastąpi bezzwłocznie i zgodnie ze wskazaną lokalizacją. Ratownictwo nie może być poddane obecnym ograniczeniom finansowym, jedynym kryterium oceny powinna być efektywność i skuteczność działania.

Będziemy zmierzać do przyspieszenia informatyzacji systemu opieki zdrowotnej, tak, aby każdy obywatel w Polsce posiadał Kartę Zdrowia i mógł w każdym miejscu systemu opieki zdrowotnej skorzystać z zwartych w niej danych. Zinformatyzowanie systemu opieki zdrowotnej znacznie ułatwi przepływ i dostęp do informacji, co w zdecydowany sposób zmniejszy czas oczekiwania na świadczenia.

Tańsze ceny leków refundowanych

Przygotujemy gruntowne zmiany w zasadach refundacji leków przez budżet państwa, w taki sposób, aby cena leku refundowanego w aptece była, niezależnie od jego ceny rynkowej, jednakowa. W oparciu o dostępne dane na dzień dzisiejszy zryczałtowana cena opakowania w aptece nie powinna być większa niż 8,00–9,00 złotych.

Drugim ważnym elementem zmian przepisów o refundacji leków będzie ustalenie górnego rocznego limitu wydatków ponoszonych przez pacjenta o niskich dochodach. Wysokość limitu będzie ustalana raz w roku w ustawie budżetowej.

Leczenie i opieka nad osobami wymagającymi opieki

Zmieniająca się struktura ludności, szczególnie wzrost liczby ludności w najstarszych grupach wiekowych wymaga zmian w systemie. Rośnie ilość osób niesamodzielnych, które potrzebują opieki, ale nie mają własnych środków na ten cel. Obok ludzi w zaawansowanym wieku są wśród nich osoby niesamodzielne od urodzenia, ofiary wypadków, osoby ciężko chore. W większości przypadków rodziny nie są w stanie zapewnić im należytej opieki, szczególnie wówczas, gdy pojawia się potrzeba specjalistycznej opieki i pielęgnacji, której koszty przekraczają możliwości większości rodzin w Polsce.

Pracownicy ochrony zdrowia

Będziemy dążyć do przywrócenia zaufanie i godności pracownikom ochrony zdrowia. Zawody medyczne są zawodami szczególnego zaufania publicznego. Kryzys w ochronie zdrowia, nieprzemyślane reformy prywatyzacyjne zniszczyły warunki prawidłowego funkcjonowania systemu: zaufanie pacjentów, godność pracy i rangę zawodów medycznych.

Kształcenie, szkolenie i doskonalenie pracowników medycznych są ważnymi działaniami systemowymi. Liczbę, program i formy kształcenia pracowników medycznych potraktujemy jako ważne zadanie państwa i warunek przyczyniający się do wysokiego poziomu usług ochrony zdrowia.

Zwiększymy liczbę kształconych w tych zawodach i specjalnościach, w których występują lub w przewidywanym czasie wystąpią braki kadrowe. Przywrócimy lekarski staż podyplomowy jako niezbędny etap w kształceniu lekarza.

Wynagrodzenie pracowników medycznych powinno odpowiadać randze ich zawodu. Dlatego formy zatrudnienia pracowników medycznych, czas ich pracy i zasady wynagradzania muszą odpowiadać skali odpowiedzialności i znaczenia zawodu medycznego. Stworzymy ustawowe gwarancje zakazu zatrudniania pracowników medycznych na umowach „śmieciowych”.

Utworzymy nowoczesny system medycyny szkolnej obejmujący monitorowanie zdrowia dzieci, profilaktykę, promocję zdrowia i wczesną terapię. Zadbamy o powrót gabinetów stomatologicznych i opieki pielęgniarsko-lekarskiej do szkół.

Platforma Obywatelska

Również PO w swoim programie dużo miejsca poświęca ochronie zdrowia. Zobowiązuje się do:

  • PO zobowiązuje się m.in. do:

    • Poprawienia dostępności leczenia i opieki dla dorosłych i dzieci.  – Chcemy służyć potrzebującym poprzez likwidację barier medycznych, organizacyjnych i środowiskowych – deklaruje PO.
    • Zwiększenia dostępności nowoczesnego leczenia bez względu na miejsce zamieszkania dla dorosłych i dzieci poprzez uruchomienie nowatorskich możliwości telekonsultacji.
    • Wzmocnienia ochrony praw pacjentów i ułatwienia im dostęp do informacji o leczeniu i korzyściach wynikających z ustawy o prawach pacjenta.
    • Położenie większego nacisku na profilaktykę zdrowotną. Łatwiej, taniej, szybciej i skuteczniej jest zapobiegać, niż leczyć.

    PO zapowiada: Zagwarantujemy wzrost przychodów płatnika publicznego z tytułu wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, co będzie skutkować wzrostem wpływu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

    Stworzymy możliwość dodatkowych ubezpieczeń w formie dobrowolnej, co nie ograniczy dostępu do świadczeń dla osób pozostających wyłącznie w systemie publicznym.

    Chcemy wzmocnić gwarancję respektowania praw pacjentów i zapewnić im oraz ich bliskim większy dostęp do informacji o leczeniu, przy pełnym poszanowaniu intymności i zasad tajemnicy lekarskiej.

    Podniesienie rangi szpitali akademickich i instytutów oraz nowe formy zarządzania i własności szpitali wojewódzkich, miejskich i powiatowych otwierają pole do lepszego wykorzystania ich możliwości.

    Polski system ochrony zdrowia potrzebuje większej liczby lekarzy, pielęgniarek i pracowników medycznych. Dlatego będziemy inwestować w edukację personelu medycznego.

    We współpracy ze środowiskami lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, wzorem rozwiniętych krajów Europy, wprowadzimy zawód asystenta lekarza.

    W ramach możliwości finansów publicznych podwyższymy wynagrodzenie dla pracowników ochrony zdrowia, tak by przeciwdziałać migracji wyspecjalizowanych kadr – lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego.

    Zobowiązujemy się w przyszłej kadencji do wprowadzenia systemu obiektywnego wsparcia w obszarze nowych, niestandardowych terapii – zgodnie z rozwiązaniami sprawdzonymi w praktyce w najbardziej rozwiniętych krajach Unii Europejskiej.

    .Nowoczesna

    Ryszard Petru i jego partia deklarują:

    • Pacjent w centrum systemu ochrony zdrowia i kompleksowe podejście: leczenie, ale również edukacja i profilaktyka. Lepsze zarządzanie pieniędzmi w systemie, zmniejszenie nierówności między pacjentami. Zatrzymanie odpływu z Polski pielęgniarek i lekarzy.
    • Szybkie wprowadzenie rozwiązań zmniejszających kolejki i inne uciążliwości. M.in. uproszczenie procedur dla pacjentów i lekarzy, cyfryzacja i informatyzacja, lepszy system informacji gdzie i jak się leczyć, standardy medyczne dla świadczeń finansowanych ze środków publicznych, odciążenie lekarzy, e-recepta, wzmocnienie roli farmaceuty.
    • Nowe źródła finansowania w systemie i stop niepotrzebnym kosztom. Doprecyzowanie koszyka świadczeń gwarantowanych. Możliwość współpłacenia za wybrane i dokładnie zdefiniowane procedury i świadczenia medyczne.
    • Powszechny Program Profilaktyki, by zwiększyć zdrowie Polaków. Szczególna opieka dla młodzieży i seniorów. Wzmacnianie działań samorządów. Popularyzacja sportu i aktywności fizycznej oraz dbania o zdrowie. Wczesne wykrywanie groźnych chorób.
    • Rozpoczęcie dyskusji o zmianie systemu w dłuższej perspektywie. Szerokie społeczne konsultacje, jak skonstruować go na nowych, lepszych zasadach.

    Zjednoczona lewica

    Zjednoczona lewica postuluje:

    • Wzrost publicznych nakładów na zdrowie do 7% PKB – przeciętnego poziomu w UE.
    • Zniesienie limitów w służbie zdrowia. Domagamy się zniesienia limitów na świadczenia zdrowotne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym możliwość uzyskania pomocy medycznej uzależniona jest od limitu ustalonego przez publicznego płatnika.
    • Prawo do opieki zdrowotnej z racji posiadania obywatelstwa.
    • Chcemy likwidacji drogiego systemu weryfikującego, czy dany pacjent jest ubezpieczony.
    • Ubezpieczanie zdrowotne powinno przysługiwać każdemu z racji posiadania obywatelstwa.
    • Sprzeciw wobec współpłacenia za leczenie.
    • Sprzeciw wobec przekształcania szpitali w spółki. Sprzeciwiamy się komercjalizacji i prywatyzacji szpitali.
    • Podmioty lecznicze finansowane ze środków publicznych nie powinny działać w celu osiągnięcia zysku.
    • Domagamy się umożliwienia tworzenia nowych publicznych szpitali i przychodni w formie SPZOZ.
    • Stanie państwa na straży świeckiego charakteru służby zdrowia.
    • Lekarze powinni leczyć zgodnie ze stanem wiedzy medycznej, a nie kierowani własnym światopoglądem religijnym. Wyciąganie konsekwencji wobec lekarzy nadużywających klauzuli sumienia. Sprzeciw wobec klauzuli sumienia dla aptekarzy.
    • Darmowe leki dla najuboższych seniorów. Należy zwiększyć środki na refundację leków. Najubożsi seniorzy powinni otrzymywać leki za darmo.
    • Refundacja leczenia niepłodności metodą in vitro.
    • Prawo do posiadania dzieci jest przynależne wszystkim ludziom, niezależnie od stopnia zamożności.
    • Legalizacja medycznej marihuany i oleju konopnego. Zgoda na badania naukowe nad ich zastosowaniem.
    • W leczeniu pacjentów należy kierować się najnowszą wiedzą medyczną, nie uprzedzeniami.
    • Bezpłatny dostęp do zdalnej opieki dla osób starszych. Przycisk życia umożliwiający błyskawiczne wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
    • Zwiększenie liczby miejsc na studiach lekarskich o 50%.

Źródło: medexpress.pl/nowoczesna.org/wybierzpis.org.pl/zjednoczona-lewica.pl/platforma.org

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także