Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Mamy problem z krztuścem. Dwukrotnie więcej przypadków, niż rok temu

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 29 marca 2024 08:29

Mamy problem z krztuścem. Dwukrotnie więcej  przypadków, niż rok temu - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Ponad 460 zachorowań na krztusiec odnotowano w Polsce od początku roku – podaje TVP 3 Warszawa. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku było dwukrotnie mniej chorych. Liczba zachorowań może być niedoszacowana. Nie wszystkie przypadki są zgłaszane.

Jak mówi dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych, u źródeł problemu leży spadek zainteresowań szczepieniami dzieci. Drugim problemem jest fakt, że szczepienie należy powtarzać co 10 lat, o czym nie wiemy lub zapominamy.

– Choroba może się skończyć potężnymi powikłaniami pulmonologicznymi, więc raz na 10 lat należy się zaszczepić. Krztusiec musi być też szybko rozpoznany, to też bardzo istotne – powiedział dr Michał Sutkowski dla TVP 3.

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego o charakterze nawracającym wywołaną przez pałeczkę krztuśca Bordetella pertussis. Rezerwuarem czynnika etiologicznego jest człowiek, a źródłem zakażenia człowiek chory na typową bądź nietypową postać krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową, najczęściej w warunkach rodzinnych i skupiskach dzieci. Typowym objawem choroby u niemowląt i dzieci jest napadowy, „szczekający” kaszel z wydzielaniem lepkiej wydzieliny, natomiast u osób dorosłych przewlekły kaszel.

U niemowląt napady kaszlu mogą zakończyć się całkowitym bezdechem lub drgawkami. Okres ustępowania choroby charakteryzuje się zmniejszeniem nasilenia kaszlu i częstości jego występowania i trwa około 2 tygodnie, jednak kaszel może się jeszcze utrzymywać przez wiele tygodni. Tak dynamiczny przebieg choroby jak u niemowląt i dzieci nie występuje u młodzieży i dorosłych. W tych grupach wiekowych choroba przebiega pod postacią przewlekłego, męczącego kaszlu, utrzymującego się wiele tygodni. Okresowo kaszel może przybierać charakter napadowy. Kaszlowi towarzyszy nadmierna potliwość, zaczerwienienie twarzy, omdlenia, spłycenie oddechu, a ponadto gorączka, drętwienie tylnej części gardła, zaburzenia snu, bóle głowy i mięśni, kichanie oraz osłabienie.

Wbrew obiegowej opinii, nie chorują tylko dzieci, ale i dorośli, w szczególności osoby starsze. Warto dodać, że krztusiec cechuje się bardzo wysoką zaraźliwością.

Tematy

krztusiec

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

179478321
Europejski Tydzień Testowania

Zakażenie HIV nie wyświetla się na twarzy

19 listopada 2024
Agnieszka Wołczenko
12 listopada 2024
1ec0833e0c7fd6439961cb8bb7f58165
7 listopada 2024