Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Mapa radiacyjna kraju – dlaczego warto ją śledzić?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 stycznia 2023 11:34

Mapa radiacyjna kraju – dlaczego warto ją śledzić? - Obrazek nagłówka
Państwowa Agencja Atomistyki rozwija mapę sytuacji radiacyjnej kraju – na portalu mapowym publikowane są wyniki pomiarów poziomu promieniowania jonizującego trzynastu nowych stacji PMS należących do PAA, ale także wyniki przekazywane przez stacje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Mapa: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/

Od teraz każdy zainteresowany może odczytywać wskazania stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS (ang. Permanent Monitoring Station), których właścicielem jest IMGW. Stacje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej znajdują się w dziewięciu lokalizacjach: w Warszawie, Mikołajkach, Gdyni, Świnoujściu, Gorzowie Wielkopolskim, Legnicy, Zakopanem, Lesku oraz we Włodawie. Dodatkowo na mapie pojawiły się również wyniki przekazywane przez 13 nowych stacji, które należą do PAA.

Żeby zobaczyć wskazania poszczególnych stacji wystarczy w Menu w oknie „stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych” rozwinąć "Stacje PMS", „Stacje IMGW” a następnie wybrać "Moc dawki". Stacje PMS PAA oznaczono niebieskimi plamkami, natomiast urządzenia IMGW ­– niebieskimi plamkami z napisem IMGW.

Zainteresowani mogą korzystać z dostępnych, różnorodnych podkładów mapowych, które mają pomóc w otrzymaniu możliwie pełnej informacji przestrzennej. Wyniki pomiarów stacji IMGW można interpretować analogicznie do wyników publikowanych dla stacji PAA.

Jak czytać mapę radiacyjną Polski?

Udostępniane na mapie wyniki poszczególnych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych podawane są w mikrosivertach na godzinę (µSv/h). Wskazania stacji różnią się w zależności od lokalizacji oraz występujących na danym terenie warunków (ukształtowanie terenu, struktura geologiczna itd.).

W większości przypadków stacje zainstalowane w ramach polskiego monitoringu radiacyjnego pokazują wartości poniżej 0,1 µSv/h. Pojedyncze aparatury odnotowują moc dawki na poziomie ponad 0,1 µSv/h w bezdeszczową pogodę. W czasie deszczu, zwłaszcza poprzedzonego długim okresem bez opadów, naturalne tło promieniowania jonizującego może chwilowo wzrosnąć do 0,2 µSv/h, a nawet w niektórych przypadkach do niemal 0,3 µSv/h.

Ważne! Te wartości są w normie i nie powinny budzić niepokojów.

Zakres powyżej 0,3 µSv/h w Polsce wymaga weryfikacji źródła pochodzenia podwyższonego poziomu promieniowania jonizującego. Pamiętajmy jednak, że w wielu miejscach w Europie 0,3 µSv/h to poziom tła naturalnego. Należy pamiętać, że w sytuacji wzrostu poziomu promieniowania ponad normę PAA wyda stosowny komunikat. Obecnie sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie – nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Agencja stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

inf pras

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także